خبرگزاری فرانسه گزارش داد، پنج‌شنبه حدود ۴۰ معترض جلیقه زرد برای ورود به قلعه برگانکون که استراحتگاه تابستانی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه است تلاش کردند و با مقابله پلیس مواجه شدند.

فورت دی برگانکون یک قلعه مستحکم قرن هفدهمی است که در یک جزیره کوچک در کنار ساحل مدیترانه‌ای فرانسه واقع شده است. از زمان ریاست جمهوری کارل دی گائولیا، با اینکه قلعه به عنوان اقامتگاه و گوشه عزلت رسمی روسای جمهور فرانسه شناخته می‌شده، اما زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گرفت.

شهردار منطقه‌ای نزدیک آن جمعه گفت: این دیوانگی است. مردمی که خواستار دموکراسی بیشتر هستند، اول باید به ملک سایرین احترام بگذارند. بسیاری از معترضان تلاش داشتند تا با عبور از یک ملک شخصی خودشان را به قلعه برسانند.  

جنبش جلیقه زردها از اعتراضات به افزایش مالیات سوخت به اعتراضات ضد دولتی علیه ماکرون رسیده است. منتقدان، ماکرون را به نادیده گرفتن هزینه‌های روز افزون زندگی برای بسیاری از حومه‌نشین‌ها و ساکنان شهرهای کوچک فرانسه متهم می‌کنند.

قلعه برگانکون تابستان گذشته در صدر اخبار قرار گرفت؛ چراکه اعلام شد ماکرون یک استخر ۳۴ هزار یورویی در آن بنا کرده است و ساحل اختصاصی هم دارد. فعلا این قلعه سکنه‌ای ندارد و ریاست جمهوری فرانسه اعلام نکرده است که ماکرون و همسرش تعطیلات را در کجا سپری خواهند کرد.  

براساس گزارش‌ها، ماکرون سفر کریسمس برای اسکی در پیرنه را لغو کرده است. در پاریس، جایی که معترضان جلیقه زرد در هفته‌های اخیر با پلیس کشمکش داشته‌اند، اعتراضات بیشتری برای امروز (شنبه) و شب سال نوی میلادی برنامه‌ریزی شده است.

پلیس فرانسه به‌رغم شرایط موجود اعلام کرده است مراسم آتش‌ بازی شب سال نو در شانزلیزه برگزار می‌شود و تدابیر امنیتی برای آن در نظر گرفته شده است. به گفته شهردار این منطقه، دست‌کم ۴۰۰۰ پلیس و نیروی امنیتی به حالت آماده‌باش خواهند بود. مصرف مشروبات الکلی در این منطقه هم ممنوع است. حدود ۸۰۰۰ تن برای شرکت در اعتراضات شب سال نو در این منطقه به صورت "غیر خشونت‌طلبانه و شاد" اعلام آمادگی کردند.