به گزارش المیادین، این منابع دیپلماتیک افزودند: دیدار رئیس جمهوری سودان از سوریه که قرار است از آغاز سال ۲۰۱۹ ریاست اتحادیه عرب را برعهده بگیرد با هدف بررسی امکان بازگشت دمشق به اتحادیه عرب بوده است.

این منابع اضافه کردند که انتظار می رفت که قاهره موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را در این نهاد مطرح کند اما آمریکا از این اقدام مصر جلوگیری کرده است.

منابع دیپلماتیک تأکید کردند که عمر البشیر سخن واضح و دقیقی از جانب همتای سوری خود در خصوص مواضع این کشور برای بازگشت به اتحادیه عرب شنیده است.

این منابع افزودند: رئیس جمهوری سوریه به البشیر گفته است: ما خودمان از این اتحادیه خارج نشدیم که برای بازگشت به آن درخواست کنیم.

بنابراین گزارش، دمشق به رئیس جمهوری سودان گفت: کسانی که اقدام به اخراج سوریه از اتحادیه عرب کرده‌اند همان‌ها نیز مسئول لغو این تصمیم هستند.

منابع دیپلماتیک در خصوص مواضع ریاض در ارتباط با بازگشت دمشق به اتحادیه عرب به المیادین گفتند: در آینده نزدیک نشانه‌ای از نزدیکی روابط سعودی با سوریه دیده نمی‌شود ولی ریاض اعلام کرده است که مخالف بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نیست.

عمر البشیر 16 دسامبر (25 آذر) برای دیدار از سوریه وارد دمشق شده و با مقام های این کشور گفت وگو کرد.

عضویت سوریه در اتحادیه عرب از سال 2011 و پس از شروع ناآرامی ها در این کشور به تعلیق درآمد.

ای در حالی است که طی روزهای گذشته برخی از کشورهای عربی از جمله امارات متحده عربی از بازگشایی سفارت خود در دمشق خبر دادند.