مستند«هاشمی زنده است» با معرفی و روایت جزئیات زندگی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از ابتدای نوجوانی تا درگذشت او به بررسی اقدامات وی در بین سال‌های ۱۳۲۰ تا دی ماه ۱۳۹۵ می‌پردازد. ساخت این مستند حواشی بسیاری را به وجود آورده است که طبق گفته خانواده هاشمی این اثر تحریف تاریخ است اما کارگردان مستند «هاشمی زنده است» در واکنش به این موضع اعلام کرد «ای کاش بگویند دقیقا کجای مستند تحریف است؟».

کسانی که این مستند را دیدند می گویند زندگی مرحوم هاشمی از دیدگاه سازنده به دو بخش قبل از سال ۸۸ و بعد از سال ۸۸ تقسیم شده و در واقع می خواهد بگوید «هاشمی بعد از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نقش نفوذی را درون حاکمیت ایفا می کرد اما این دیدگاه با وجود فوت او در دی ماه ۹۵، همچنان زنده است».

حسین کمالی درباره علت تخریب هاشمی رفسنجانی بعد گذشت دو سال از ارتحال او به نامه نیوز گفت: تفکر آقای هاشمی مبنای اختلاف او با خیلی از اشخاصی است که با این تفکر موافق نیستند.

وی نوع برداشت هاشمی رفسنجانی از زندگی، وضعیت کشور، جامعه و مردم را خاص توصیف کرد و افزود: هاشمی رفسنجانی شخصیتی عادی و آخوند معمولی نبود، ایشان خود را به دلیل نوع نگاه و اندیشه خاصی که در موضوعات مختلف داشت یک آخوند متفاوت از سایر روحانیت می دانست.

دبیرکل حزب اسلامی کار با بیان اینکه نوع نگاه هاشمی رفسنجانی در زمان حیاتش نیز مخالفان جدی داشت، یادآور شد: مخالفان مرحوم هاشمی و همفکران آنها هنوز در جامعه حضور دارند بنابراین سعی می کنند دیدگاه ها و اندیشه های مرحوم هاشمی را به نقد بکشند چون نگاه متفاوت آقای هاشمی رفسنجانی مورد پسند آنها نیست.

وی درباره علت اصرار مخالفان مرحوم هاشمی به تخریب چهره او حتی پس از گذشت دوسال از زمان رحلت بیان کرد: آنها می بینند هنوز تفکر مرحوم هاشمی در جامعه زنده و منشأ اثر است و مردم از این دیدگاه حمایت می کنند بنابراین در غیاب آقای هاشمی، در مقام تقابل با تفکر او بر می آیند تا دیدگاه خودشان بر جامعه حاکم شود.

عضو دولت سازندگی درباره تلاش برخی افراد در فضای سیاسی کشور برای الصاق برچسب «نفوذی» به رقیب و زیر سئوال بردن تفکر او با تمسک به چنین شیوه هایی، گفت: کسانی که این کارها را انجام می دهند، به خودشان نگاه کنند ببینند خودشان آیا نفوذی هستند یا خیر.