نماینده سراوان در یک هفته گذشته بسیار خبرآفرین بود، دو فیلم از او در گمرک و مجلس منتشر شد که بسیار در فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی سروصدا کرد. یکی از فیلم ها مربوط به جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی بود و برای برخی این ابهام وجود داشت که چه طور این فیلم به دست بی بی سی فارسی رسید و برای نخستین بار از آن رسانه منتشر شد.

امروز وقتی احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس، علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان را فیلمبردار آن روز اعلام کرد. برای روشن شدن زوایای ماجرا با علیم یارمحمدی گفتگو کردیم.

علیم یارمحمدی در گفتگو با خبرآنلاین درباره فیلمبرداری از جلسه غیرعلنی مجلس هنگام صحبت های درازهی نماینده مردم سراوان گفت: اولا آن روز جلسه غیرعلنی رسمی نبود و جلسه پیش از دستور غیر رسمی بود. بخشی را که آقای درازهی از ملت ایران عذرخواهی کرد، فیلم گرفتم و کل فیلم را به خود او دادم، گفتم «صلاح دانستی این را پخش کن که از ملت ایران معذرت خواهی کردی» بنابراین فیلم دست خود آقای درازهی بود.

او درباره اینکه چرا فیلم ابتدا در رسانه های فارسی زبان خارج کشور به طور مشخص بی بی سی پخش شد؟ یادآور شد: به هیچ وجه این طور نبود. آقای درازهی فیلم را روی سایت خودش گذاشت تا نشان دهد که از ملت ایران عذرخواهی کرده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی درباره توهین انجام شده در فیلم صحبت های درازهی به هیأت رئیسه گفت: من گوش ندادم و کل فیلم را در اختیار آقای درازهی گذاشتم بنابراین در جریان نیستم و نمی دانم.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سئوال که اگر به علت این فیلمبرداری از سوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان احضار شود چه توضیحی خواهد داد؟ گفت: همان طور که گفتم جلسه غیر رسمی بود نه جلسه غیرعلنی رسمی؛ قانون هم اجازه نمی دهد به این علت هیأت نظارت کسی را بخواهد. ما این قوانین را می دانیم.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان مجلس درباره انتقادها به نمایندگان این استان که تمام فکر و ذهن شان متوجه حمایت از درازهی نماینده سراوان بود و نسبت به حادثه آتش سوزی مدرسه زاهدان بی توجهی کردند، بیان کرد:« اصلا چنین نبوده است. ما باید چه کار کنیم؟ رئیس و نایب رئیس کمیسیون بهداشت از سیستان و بلوچستان است. بهترین تیم های پزشکی را آنجا فرستادند. اولین تلاش ها برای مهار کردن آتش و رسیدگی به زخمی ها بود. الان هم استیضاح وزیر آموزش و پرورش را امضا کردیم.»

یارمحمدی درباره روایت اولیای دانش آموزان از فرار معلم کلاس هنگام وقوع آتش سوزی توضیح داد:«این‌ها در حد شنیده هاست. البته معلمی که آنجا ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان حقوق می گیرد یا بازنشسته ای که با بی انگیزگی و فقط برای تأمین معیشت خانواده اش برای ۳۰۰ هزار تومان دوباره به سرکلاس می رود. یا همین مدارس غیرانتفاعی که به روش رانتی توسط برخی از همین افراد راه اندازی شده است، همه این‌ها اصول و دستورالعمل ها را رعایت نمی کردند.»

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی درباره اخبار مربوط به درگیری های اولیای دانش آموزان گفت: درگیری نداشتند، سوز دل و دردی که توجیه ندارد آثار و تبعات خودش را دارد.

این نماینده همچنین درباره سفر وزیر آموزش و پرورش به سیستان و بلوچستان و دیدار با اولیای دانش آموزان آسیب دیده از آتش سوزی مدرسه اسوه حسنه زاهدان گفت:« این سفر با هدف اظهار همدردی و عرض تسلیت بود و همان جا جلسه تخلفات اداری وزارتخانه برگزار شد.»

یارمحمدی درباره علت جابه جایی مدرسه هم گفت:« آقای وزیر پذیرفت که اشتباه از آموزش وپرورش بوده و نظارت خیلی کم است. بارها و بارها من خودم این مسائل را در تذاکرات و نطق هایم اعلام کردم اما مسئولان برای عرایض من تره هم خورد نکرد و دل نسوزاند، حالا که این اتفاق افتاد، چنین صحبتی می کنند.»

او با بیان اینکه ۲۱ هزار بازمانده از تحصیل در زاهدان و ۱۲۰ هزار بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان هستند افزود:«۹۰ درصد مدارس دولتی اجاره ای وضعیت مطلوبی ندارند و حتی مدارس خصوصی در وضعیت بدتری به سر می برند. الان فرزندان ما در ساختمان های غیرمقاوم درس می خوانند، مدرسه نخواستیم، برای ما کپر بسازند. هزینه ساخت هر کپر ۲.۵ میلیون تومان می شود.»