بعد از تصرف سه کشتی جنگی اوکراینی از سوی روسیه، وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای از ارسال کمک‌های اضافی به اوکراین در قالب کمک ۱۰ میلیارد دلاری نظامی جهت افزایش قابلیت‌های دریایی این کشور خبر داد.

 به نوشته وبگاه شبکه خبری «پرس. تی. وی» وزارت خارجه آمریکا با اعلام این تصمیم به مسکو توصیه کرده تا به فوریت کشتی‌های توقیف شده و  خدمه دستگیر شده اوکراینی را به این کشور بازگرداند.

 روسیه چندی قبل سه کشتی اوکراینی را به دلیل ورود غیرقانونی به آب‌های بندر «کرچ» در شبه جزیره کریمه توقیف و خدمه آن‌ها را بازداشت کرد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از روسیه خواسته تا بندر کرچ و دریای «آزوف» را برای تردد کشتی‌ها به بنادر اوکراین و بالعکس باز نگه دارد.

این در حالی است که یک مقام امنیتی اوکراینی از اعزام مجدد کشتی‌های جنگی به بنادر واقع در دریای آزوف خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» یک مقام امنیتی اوکراین چهارشنبه شب گذشته اعلام کرد که با وجود تصرف سه کشتی اوکراینی و دستگیری خدمه آن‌ها از سوی روسیه، این کشور قصد دارد کشتی‌های جنگی خود را مجددا به بنادر واقع در دریای آزوف اعزام کند.

«آلکساندر تورچینف» دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین با اعلام این خبر اظهار داشت: «تهاجم روسیه موجب توقف برنامه‌های ما در ایجاد یک ناو گروه در دریای آزوف نخواهد شد.»

وی مدعی شد در صورت عقب‌نشینی اوکراین، روسیه وظیفه خود در تسخیر دریای آزوف را تحقق می‌بخشد. دریای آزوف، بخش شمالی دریای سیاه است که از مسیر تنگه «کرچ» به آن می‌پیوندد.

اوکراین و روسیه هرکدام در روزها و هفته‌های اخیر از تقویت مواضع خود در نقاط مرزی خبر دادند. این دو کشور اخیرا هواپیماهایی را به پایگاه‌های مرزی اعزام کرده و همچنین بر شمار نظامیان در مناطق مرزی افزوده‌اند.

در حالی که اوکراین، مسکو را به تحرکات جنگی در مرز متهم کرده، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه چند روز قبل با رد این ادعا اعلام کرد که مسکو در پی جنگ با کی‌یف نیست.