یکی از خبرنگاران مطرح اشپیگل که جوایز متعددی نیز برده است، از این رسانه اخراج شد.کلاز رلوتیوس سال‌ها گزارش‌هایی داده بود که یا ساختگی‌ بوده‌اند یا او برای جذب خواننده در آنها دستکاری آشکار کرده بود. اشپیگل آنلاین خبر داد یکی از روزنامه‌نگاران پرسابقه خود را اخراج کرده است.کلاس رلوتیوس ۳۳ ساله که همین چند هفته پیش جایزه خبرنگاری سال ۲۰۱۸ آلمان را برده بود، اعتراف کرده که در موارد متعدد داستان‌های نادرستی را در گزار‌ش‌های خود منعکس کرده است.

او به مدت هفت سال برای اشپیگل نوشته بود و جایزه های متعددی را برای روزنامه نگاری تحقیقی  از جمله روزنامه نگار سال CNN در سال ۲۰۱۴ کسب کرده است. پیش از ماه جاری، او برای گزارش خود در مورد  پسر جوان سوری با عنوان «سبک، شعر و ارتباط»  برنده گزارشگر خبرهای آلمان شد.

او که سال‌ها برای این مجله گزارش‌ها و مقالات متعددی نوشته، تا به حال چهار جایزه مهم خبرنگاری برده و حالا برای همیشه باید عرصه خبرنگاری را ترک کند. اشپیگل در این باره نوشته است این خبرنگار که ابتدا به شکل آزاد و بعدها به عنوان یکی از خبرنگاران رسمی این رسانه کار می‌کرده، بسیاری از گزارش‌هایش یا ساختگی بوده یا داستان گزارش را به شدت دستکاری کرده است.

به گزارش گاردین،کلاس رلوتیوس برای چند رسانه‌ دیگر آلمان نیز در گذشته گزارش‌هایی نوشته بود. این رسانه‌ها نیز گفته‌اند که با مواردی مشابه برخورد کرده‌اند. مجله هفتگی اشپیگل از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۶۰ گزارش از کلاس رلوتیوس منتشر کرده است. آنچه این خبرنگار را لو داد، گزارشی بود که او از "شکارچیان مرز" در اشپیگل چاپ کرد. این گزارش درباره گروهی از شهروندان آمریکایی است که با اسلحه در مرز مکزیک به شکار پناهجویانی می‌روند که می‌خواهند وارد خاک آمریکا شوند.

پس از انتشار گزارش "شکارچیان مرز"  خوان مورنو یکی از همکارانش که با او در این داستان همکاری کرده بود، به برخی از جزئیات مربوط به گزارش رلوتیوس دچار سوء ظن می شود و برای مدتی با شک و تردید همراه می شود.

در نهایت مورنو و همکارانش، به دو منبع ادعایی رلوتیوس در گزارش ماه نوامبر وی رجوع کردند. هر دو منبع گفتند که رلوتیوس را ملاقات نکرده‌اند. همچنین درتحقیقات بعدی انجام شده مشخص شده است رلوتیوس در مورد دیدن علامت نقاشی دستی با موضوع  «دور نگه داشتن مکزیکی ها» دروغ گفته است.

سایر گزارش های تقلبی رلوتیوس شامل یکی از زندانیان یمنی در گوانتانامو و یکی هم در مورد کالین کاپرنیک ستاره فوتبال آمریکایی این کشور بوده است.

 

نمی‌خواستم شکست بخورم

کلاس رلوتیوس درباره علت گزارش‌های ساختگی‌اش به اشپیگل گفته است که هرچه شهرت‌اش بیشتر شده، ترس او از شکست هم شدیدتر شده است. یکی از اعضای هیات تحریریه اشپیگل گفته است که او "بیمار است و نیاز به کمک دارد."

اما سوال اصلی برای اشپیگل این است که او چگونه توانسته سال‌ها گزارش‌های نادرست منتشر کند واین موضوع برملا نشده است. اشپیگل گفته است که باید یک بررسی جدی در روند کار، وظایف گزارشگران و چارچوب‌های گزارش‌دهی در این رسانه انجام شود. هم‌چنین باید یک کمیسیون از کارشناسان داخل و خارج از این رسانه تشکیل شود که بتواند اخبار جعلی یا دستکاری شده را تشخیص دهد و پیگیری کند. نتیجه کار این کمیسیون باید انتشار علنی یابد.

دیرک کوربیووایت، عضو هیات تحریریه اشپیگل گفته است که مورد کلاس رلوتیوس ابعاد سیاسی مهمی دارد. بخصوص با توجه به پدیده‌ای به نام "اخبار جعلی" که در دو سال اخیر به شدت موضوع مطرح در رسانه‌هاست. او تاکید کرده که این خبر ضربه‌ای شدید برای اعتبار رسانه‌‌های جدی است.

مورد مشابه کلاس رلوتیوس قبلا هم وجود داشته است. تام کومر یک خبرنگار آزاد در سال ۲۰۰۰ مصاحبه‌های ساختگی یا دستکاری شده با ستاره‌های هالیوود مانند براد پیت یا جانی دپ منتشر کرده بود.

اشپیگل یکی از معتبرترین رسانه‌های خبری آلمان است که از سال ۱۹۴۷ منتشر می‌شود. این رسانه‌ در افشای رسوایی‌های بسیاری از سیاستمداران آلمان و جهان به مرجعی مهم تبدیل شده است. سایت "اشپیگل آنلاین" از بالاترین میزان مخاطب در میان سایر رسانه‌ها در این کشور برخوردار است. "اشپیگل آنلاین" متعلق به اشپیگل است اما تحریریه‌ و ساختار آن از این رسانه مستقل است.