حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان با اشاره به انتشار کلیپی از محمدباسط درازهی نماینده سراوان در گمرک گفت: روز چهارشنبه هفته گذشته آقای دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی که مهمان کمیسیون ولایی مجلس بود به دلیل حضور در خانه ملت به صحن فرا خوانده شد و متاسفانه برخورد توهین‌آمیزی بدون بررسی همه جوانب این ماجرا صورت گرفت که این اشتباه دوم از سوی مجلس به حساب آمد. اشتباه سوم مجلس در قضیه مربوط به نماینده سراوان آن بود که با توجه به اینکه مشخص نیست که حق با چه کسی است و چه حرفی و چه پاسخی رد و بدل شده، ورود کرده است.

مجلس نباید به موضوعات شخصی و خارج از وظایف نمایندگی ورود کند 

وی گفت:‌ جمع‌بندی آن روز در مجلس آن بود که معاون اول مجلس در آن خصوص جلسه‌ای را تشکیل دهد که نتیجه تصمیم از نظر من این است که این کمیته هم نباید در این خصوص تصمیم‌گیری کند چرا که وی باید این موضوع را به بررسی دقیق‌تر و همه جانبه‌تر احاله می‌داد چرا که اگر نماینده‌ای در خارج از مجلس با فردی جر و بحث کرد مجلس نمی‌تواند به این موضوع ورود کند و حتی وزیر اقتصاد و دیگران را به عزل تهدید کرده و یا برکنار کنند. لذا این احکام و بیانات و اظهار نظرها به هیچ وجه در شأن مجلس نبوده و نیست.

نماینده مردم همدان در مجلس اظهار داشت: نماینده مجلس وقتی در خیابان یا دیگر نقاط با مردم بحث و جدلی داشته باشد فردی عادی محسوب می‌شود هر چند که نماینده مجلس است ضمن اینکه نماینده مجلس در اجرای قانون و بیان سخن مردم و دفاع از آنان قانونی اساسی و کشور مصونیت دارد. اما وقتی بحث‌ها دو طرفه شود نه مجلس می‌تواند ورود کند نه نماینده می‌تواند از جایگاه نمایندگی‌اش سواستفاده کند چرا که در آن صورت دو طرف فرد عادی تلقی می‌شوند.

حاجی‌بابایی گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در این خصوص به نظر می‌رسد که هم نماینده و هم کارمند در این خصوص اشتباه کرده‌اند اما اینکه چه کسی قصور بیشتری داشته است باید توسط یک هیأتی مستقل و حتی قاضی مشخص شود. در برابر مردم نباید نمایندگان مجلس از خود حساسیت به خرج دهند ضمن اینکه نشان دادن حساسیت از سوی مجلس کار درستی نبوده است. اظهارات آقای جمالی نوبندگانی سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در این خصوص مبنی بر مختومه‌شدن پرونده کار درستی نبوده است. چرا که این حرف صحیح نبوده و اشتباه بعدی مجلس محسوب می‌شود. چراکه تشکیل جلسه‌ای که هیأت رئیسه در برابر عمل انجام شده غیرعلنی شدن مجلس هم قرار گرفت، اشتباه بعدی محسوب می‌شود.

بررسی یکسویه اتفاق بدون شنیدن نظرات کارمند گمرک اشتباه است

حاجی‌بابایی با بیان اینکه اظهارنظرات مطرح شده در مجلس توسط نمایندگان یکسویه و یکطرفه محسوب می‌شود که اشتباه محسوب می‌شود،‌افزود: به خود نماینده سراوان به صراحت گفتم که جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزیر اقتصاد اشتباه است چرا که قربانی این کار قطعا نماینده سراوان خواهد بود و هر قدر این اقدام از سوی مجلس شورای اسلامی پیگیری شود نماینده زیر سؤال خواهد رفت. در یکی از روزهای مجلس دهم و هنگام استیضاح سه وزیر دولت، حرف‌های بدی بین نمایندگان و وزرا مطرح شد که در همان زمان تذکری را مبنی بر اینکه مجلس در راس امور است که معنایش آن است که نماینده به هر طریق و هر امور و هر شکلی در راس امور قرار ندارد و اگر نماینده در راس امور قرار بگیرد اشتباه خواهد بود.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: تجلی در راس امور بودن مجلس شورای اسلامی باید در رفتار، عملکرد و مردمی بودن نمایندگان و قسم‌هایی که آنها در دفاع از قانون اساسی، انقلاب و کشور خورده‌اند مشخص شود.مجلس باید تصمیماتی را که در بررسی پرونده نماینده سراوان گرفته است را تجدید نظر کرده و قانون، قاضی، دادگاه اداری و ... آن را بررسی کند و نماینده و کارمند در آنجا حضور پیدا کرده و هر کسی به اندازه قصورش عذرخواهی کند.

مجلس متعلق به ۸۰ میلیون است نه ... 

وی تاکید کرد: مجلس نباید معطل موضوعات جزئی شود چرا که در شان مجلس نیست که در هر موضوعی و برای هر نماینده‌ای موضوعی پیش آمد خود را منتظر بررسی اقدام کنیم چرا که مجلس شورای اسلامی متعلق به بیش از ۸۰ میلیون ایرانی است که برای هر دقیقه و هر ثانیه آن هزینه‌های زیادی گردن نظام و مملکت دارد. لذا مجلس شورای اسلامی نباید خود را منتظر اقدامات مربوط به هر نماینده که در خارج از مجلس کارهایی را انجام داده است، کنیم و یا حتی جلسه غیرعلنی برگزار کنیم. اتفاقات مهمی در کشورمان رخ می‌دهد که اکثر آنها دردناک است که می‌توان به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه دخترانه در زاهدان اشاره کرد،‌ بررسی مسائل کلان و مهم باید در دستور کار مجلس شورای اسلامی باشد نه موضوعات جزئی.