این قطعنامه از روز دوشنبه هفته جاری مطرح شد و انگلیس روز چهارشنبه پیش نویسی از آن را بین اعضا توزیع کرد.

روسیه، چین و کویت با برخی از بندهای آن مخالفت کردند از جمله بندی که با فشار سعودی ها علیه جمهوری اسلامی ایران و ارتباط آن با موارد ادعایی ارسال موشک به انصارالله درج شده بود.

این مساله با پیگیری های فراوان از متن حذف شد اما کویت هم خواستار حذف مواردی بود که تحقیق درباره جنایات جنگی را شامل می شد. این بند که می توانست پای سعودی ها را به دادگاه جنایت جنگی باز کند.

آمریکا نیز روز گذشته پیش نویسی را ارائه کرد که بیشتر بر مسایل انسان دوستانه و نظارت بر ترانزیت کالاها در بنادر را مورد توجه قرار داده بود. این پیش نویس مورد استقبال روسیه، چین و کویت قرار گرفت.

این اختلاف نظرها باعث شد نشستی که قرار بود صبح جمعه برگزار و پیش نویس های قطعنامه مطرح شود، با تاخیر مواجه شد تا انگلیس و آمریکا به توافقی دست یابند که دیگر اعضا هم با آن موافق باشند.

ارسال مواد اولیه زندگی برای مردم یمن، حمایت از توافق استکهلم و واگذاری اختیار به دبیرکل سازمان ملل برای اجرای آن، مهم ترین نکات مطرح شده در این قطعنامه است.

کارن پیرس نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد با استقبال از حمایت اعضای شورای امنیت از قطعنامه پیشنهادی این کشور، آن را نشانه اتحاد شورا در پشتیبانی از پیشرفت توافق استکهلم دانست.

وی افزود: در حال حاضر توجه ما باید به اجرای فوری این توافق معطوف شود تا بتوانیم یک راه حل سیاسی پایدار برای این درگیری ویرانگر بیابیم.