نشست خبری رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲ نیروی زمینی سپاه، امروز (جمعه ۳۰ آذر) با حضور سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه و جمعی از اصحاب رسانه و خبرنگاران در قشم برگزار شد.

سردار پاکپور در این نشست از برگزاری مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲ نیروی زمینی سپاه از صبح فردا (شنبه ۱ دی ماه) با شعار " نمایش اقتدار و امنیت پایدار در سایه وحدت ملی و ظرفیت سازی های نوین دفاعی "، در منطقه عمومی خلیج فارس خبر داد و گفت: این رزمایش از سلسله رزمایش های ابلاغی و سالیانه نیروی زمینی سپاه است که با حضور یگان‌های برگزیده نیرو اعم از واکنش سریع، نیروی مخصوص و تکاوری، پهپادهای رزمی و شناسایی، بالگردهای هجومی، ترابری و بارریز، جنگال، مکانیزه، واحدهای مهندسی و تخریب، سیستم‌های کنترل و فرماندهی و ناو تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه برگزار می شود.

 

وی با تاکید بر اینکه رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه در سطح راهبردی، دفاعی بوده و متناسب با تهدیدات احتمالی دشمنان صورت می گیرد، گفت: این رزمایش در سطح عملیاتی تهاجمی است، به این معنا که اگر دشمن بخواهد به تهدید و اعمال آن روی بیاورد، ما سراسر تهاجمی و آفندی خواهیم شد و هدف ها را در عمق جبهه دشمن تعقیب می کنیم.

 

فرمانده نیروی زمینی سپاه اجرای عملیات آبی- خاکی، سرپل گیری در ساحل، هجوم به ساحل و دفاع از آن را از اجزای اصلی رزمایش پیامبر اعظم (ص) برشمرد و اظهار کرد: این قابلیت ها در یک سیستم رزمی به هم پیوسته و شبیه به صحنه های واقعی در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲ مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

 

وی افزود: به فضل الهی و با مجاهدت و تلاشهای بدون وقفه رزمندگان نیروی زمینی سپاه قابلیت و توان عملیات های آبی- خاکی در این نیرو رشد و ارتقا یافته است و در این رزمایش طیفی از تاکتیک ها متناسب با شرایط و صحنه نبرد، تمرین و مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

 

پاکپور با تاکید بر اینکه ایران اسلامی برای هیچ کشوری تهدید نیست، اظهار کرد: در صورتی که دشمنان ما نیت سوء داشته باشند، در مقابل آنها با تمام توان و ظرفیت خواهیم ایستاد؛ هدف ما این است که معادلات بازدارندگی و دفاعی خود را در ذهن دشمن دقیق و واقعی کنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه دشمن باید در محاسبات خود این موضوع را در نظر بگیرد که دفاع ما ترکیبی از پدافند و آفند بوده و البته غلبه آفندی و تهاجمی آن بیشتر است، تصریح کرد: تجربیات نیروی زمینی سپاه در نبرد علیه تروریسم، امنیت مرزها و تجربیات حاصل از جنگ های اخیر، موجب شکل گیری دکترین‌های تاکتیکی جدیدی شده است که گوشه ای از آن را در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲  به قضاوت و ارزیابی خواهیم گذاشت و در صورت اقتضا، این دکترین‌ها را نیز توسعه می دهیم.

 

فرمانده نیروی زمینی سپاه در پایان تاکید کرد: فرزندان انقلابی ملت در نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هماهنگی و هم افزایی با سایر نیروهای مسلح مقتدر جمهوری اسلامی، همچنان آماده جانفشانی و فداکاری در صیانت از آرمان ها و ارزش های انقلاب و نظام اسلامی و دفاع از تمامیت ارضی، امنیت ملی و استقلال کشور هستند و همانند سدی محکم در مقابل هر توطئه ای خواهند ایستاد.