جمشید انصاری در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اظهار داشت: حدود ۳۰ درصد از این متقاضیان اشتغال دارای تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکتری هستند و در مجموع ۵۰ درصد نیروی کار متقاضی اشتغال کشور را یقه سفیدها تشکیل می‌دهند که تصور انجام کار یدی و مهارتی در مورد اینها وجود ندارد.

وی افزود: دولت با احتساب نیروهای مسلح ۳ میلیون نفر کارمند دارد و هر سال حدود ۱۰۰ هزار نفر از سیستم دولتی بازنشسته و خارج می شوند.

رئیس سازمان امور استخدامی کشور تصریح کرد: مشکل اصلی خروجی دانشگاه‌ها است؛ به طوری که تعداد دانشجویان دوره تکمیلی ایران به اندازه آمریکا است. در حالی که جمعیت ما تقریبا یک سوم این کشور است.

این مسوول یادآور شد: دولت قصد دارد تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی را با آموزش مهارت‌های کاربردی در برخی از مراکز صنعتی بکار گیرد ولی این طرح آنطور که باید جا نیفتاده است.

در این دیدار نماینده ولی فقیه در استان متذکر شد: اولین درخواست مراجعه کنندگان ما در مصلا و یا مساجد اشتغال است و بعضا با خانواده‌هایی مواجه می‌شویم چند فرزند لیسانس، فوق لیسانس و حتی دکترای بیکار در خانه دارند.

وی افزود: بکار گیری افراد معمولی در قسمت‌های خدماتی شرکت‌ها و ادارات تا حدودی میسر است اما بکارگیری تحصیلکرده‌ها بسیار دشوار است که باید چاره اندیشی شود.