سی ان ان گزارش داد، یک مقام آمریکایی آگاه از موضوع گزارش داد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به ارتش این کشور دستور داده برنامه ریزی خروج حدود ۷ هزار تن از نیرو‌های آمریکایی در افغانستان را آغاز کنند.

این مقام آمریکایی با بیان اینکه تصمیم برای خروج نظامیان آمریکا از افغانستان همزمان با تصمیم مشابه درباره سوریه در روز سه شنبه گرفته شده، گفت: خروج این تعداد نیرو ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

ساعاتی پیش نشریه وال استریت ژورنال گزارش داد: دولت ترامپ در حال بررسی خروج بخشی بزرگی از ۱۴ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان است.

این نشریه بدون اشاره به تعداد نیرو‌هایی که دولت ترامپ قصد بازگرداندن به آمریکا دارد، گفته بود که این تصمیم ممکن است در چند هفته آینده (ماه ژانویه) اجرایی شود.

این خبر در حالی است که ترامپ روز چهارشنبه پس از گمانه زنی رسانه‌ها پیرامون خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه، دستور بازگشت همه نیرو‌های آمریکا از این کشور را صادر کرد.

این تصمیم ترامپ با انتقاد‌های گسترده از سوی مقام‌های نظامی و سیاسی آمریکا روبرو شد تا جایی که بامداد جمعه (به وقت تهران) جیمز متیس وزیر دفاع کابینه ترامپ استعفا داد.

متیس اگرچه مستقیما به موضوع خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه اشاره نکرد، اما تاکید کرد که اختلاف نظر‌های وی با ترامپ دلیل کناره گیری اش بوده است.

رسانه‌های آمریکایی خبر دادند که متیس امروز به کاخ سفید رفته بود تا ترامپ را قانع کند نیرو‌های آمریکایی را در سوریه و افغانستان نگه دارد، اما وقتی با پاسخ منفی وی روبرو شد، استعفای خود را تقدیم کرد.

خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه و افغانستان از شعار‌های انتخاباتی ترامپ بوده و وی حضور نظامی آمریکا در این کشور‌ها را هدر دادن دلار‌های مردم کشورش می‌داند.