این روزها سوریه آبستن رخدادهای مهمی است که آخرین نمونه آن، اعلام تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه تایید کرد که قصد دارد نیروهای نظامی این کشور را از سوریه خارج کند، چراکه به گفته وی با شکست داعش دیگر آمریکا دلیلی برای حضور در سوریه ندارد.

در همین راستا، خبرگزاری آناتولی گزارش داد که حدود ۱۰۰ کامیون حامل تجهیزات نظامی آمریکا از گذرگاه مرزی «سیمالکا» سوریه را به مقصد عراق ترک کردند.

بنا بر این گزارش، این کامیون‌ها حامل مین‌روب و ابزارهای حفاری و سایر تجهیزات نظامی بوده‌اند.

منابع آگاه به آناتولی گفتند که کامیون‌های آمریکا پیشتر با تجهیزات نظامی وارد سوریه می‌شدند و سپس خالی از این کشور خارج می‌شدند، ولی روز گذشته برای نخستین بار، با تجهیزات نظامی از سوریه خارج شده‌اند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه ظهر امروز گفت که در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه وجود ندارد.

پوتین تأکید کرد که آمریکا به طور معمول اعلام می‌کند که از افغانستان نیز در حال خروج است اما این اتفاق هنوز نیفتاده است.

این تصمیم آمریکا همزمان با تلاش ترکیه برای آغاز عملیات نظامی در سوریه صورت می‌گیرد.

رئیس جمهور ترکیه اخیرا اعلام کرد که این کشور قصد دارد عملیات خود در شرق رود فرات در سوریه را تا چند روز دیگر آغاز کند تا «شرق فرات از [حضور] گروه تروریستی جدایی‌طلب [کُرد] آزاد شود».

شبه‌نظامیان کُرد هم که تحت حمایت آمریکا قرار داشتند، اعلام کردند که این تصمیم واشنگتن «خنجر از پشت» است.

«خالد العبود» دبیر پارلمان سوریه نیز تأکید کرد که خارج شدن نیروهای آمریکایی به خاطر توافق، معامله یا مذاکرات بین سوریه، اروپا و آمریکا نبوده، بلکه معلول ایستادگی حکومت سوریه است.