حسین ذوالفقاری در جلسه تودیع و معارفه استاندار تهران با بیان اینکه بسیاری از مسایل استان تهران جنبه کشوری دارد، گفت: گاهی اوقات ممکن است یک مساله در تهران اثراتش در سراسر کشور نمایان شود، بنابراین حساسیت استان تهران بسیار بالا است.

وی ادامه داد: مدیران استان تهران به استان تهران هویت بدهند به هر حال شما در کنار وزارتخانه‌‌‌‌ها هستید. این اتصالات اگر چنانچه موجب تضعیف جایگاه وهابیت استان تهران شود، به نفع هیچ یک نیست.

معاون انتظامی امنیتی وزارت کشور با بیان اینکه تداخل کارهای استان تهران با اقدامات کشوری قطعا به نفع نیست، اظهار داشت: مدیران استان تهران باید مانند مدیران استانی که از مرکز فاصله دارند، عمل کنند و مدیریت کنند.

ذوالفقاری با بیان اینکه ما شاهد مسائل بسیاری در کشور هستیم و صحبت‌‌‌‌هایی بسیاری در کشور می‌‌‌‌شود، تصریح کرد: ما باید در این جلسات از زبان مردم سخن بگوییم. همه مسئولانی که بعد از انقلاب حضور داشتند، هم انگیزه خدمت داشتند و هم تلاش کردند و همیشه با صداقت بیان کردند که با اقدامات‌شان تلاش می‌‌‌‌کنند مشکلات را برطرف کنند اما امروز می‌‌‌بینید که مسئولانی هر کدام بودند و امروز دیگر نیستند، به نوعی در ارتباط با وضعیت کشور منتقد هستند.

وی افزود: مردم نیز گلایه‌‌هایی دارند. نمی‌‌‌شود این دو موضوع در کنار هم قرار بگیرند چراکه قاعده متعارف این است که اگر افرادی، مسئولانی انگیزه داشته باشند، تعهد داشته باشند و تلاش کرده باشند، نباید خودشان ناراضی باشند اما می‌‌‌بینیم مسئولان اسبق نیز ناراضی هستند و از مشکلات گلایه می‌‌‌کنند.

این مقام مسئول درخصوص علت این موضوع خاطرنشان کرد: بررسی‌‌‌های زیادی در این خصوص صورت گرفته و علت‌‌‌های زیادی برای این امر وجود دارد اما باید بگویم که دستاوردهایی که در کشور وجود دارد را متناسب با شرایط کشور نباید نادیده بگیریم. ما امروز در حوزه‌‌‌های امنیت و آرامش کشور دستاوردهای کمی نداریم. با توجه به شرایط اطراف ایران اروپایی بیشتر از ما احساس ناامنی می‌‌‌کنند اگر امنیت هم را می‌‌‌سنجیم باید با توجه به شرایط و با توجه به تهدیدات باشد نه در یک شرایط عادی.

ذوالفقاری با بیان اینکه در حوزه علمی نیز در کشور پیشرفت‌‌‌هایی حاصل شده است، ابراز داشت: در حوزه پزشکی در حوزه خدمات‌‌‌رسانی به دورترین نقاط کشور شاهد پیشرفت‌‌‌هایی بوده‌‌ایم و این پیشرفت‌‌‌ها کاملا ملموس است اما اشکالاتی وجود دارد به‌ویژه معیشت و مسایل فرهنگی و ارزشی با مشکلاتی مواجه هستیم اما باید بگویم که بررسی‌‌‌‌های زیادی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: در دنیا و در دولت‌‌‌‌های مختلف در کشورهای مختلف دنیا بررسی‌‌‌ها نشان می‌‌‌دهد دولت‌‌‌‌های کنونی براساس اقتصاد پساصنعتی برنامه‌‌‌ریزی شده‌‌‌اند و از یک بروکراسی سخت برخوردارند و در حقیقت دولت‌‌‌های کنونی متناسب با شرایط کنونی نیستند و لذا تلاش‌‌‌هایی انجام می‌‌شود اما راندمان کار براساس میزان تلاش و انگیزه‌‌ها پیش نمی‌رود.

معاون وزیر کشور ادامه داد: یکی از گرفتاری‌‌‌‌هایی که مردم امروز با آن مواجه هستند، همین وضعیت بروکراسی است که در کشور وجود دارد. هر جایی  که دست می‌‌‌گذاریم یکی از مشکلاتش از همین بروکراسی است.

ذوالفقاری با بیان اینکه بیش از ۸۰ اختیار در دولت احصاء و به استانداران واگذار شد، عنوان کرد: با وجود واگذاری این اختیارات اما هنوز با مشکلاتی مواجه هستیم چراکه اساسا و ریشه‌‌‌ای باید عدم تمرکز دنبال شود. فساد اداری در کجا ایجاد می‌‌شود؟

وی با تاکید بر اینکه حدود ۲۳ سال پیش بررسی‌‌‌‌های انجام شد و متوجه شدیم که اگر بخواهیم کاری را انجام دهیم، قوانین زیادی برای انجام داریم و اگر بخواهیم کاری انجام ندهیم باز هم قوانینی زیادی برای انجان ندادن آن داریم، یادآور شد: فساد از همین جا شکل می‌‌گیرد. سرگردانی مردم از همین جا رقم می‌‌‌خورد. وقت مسئولان و مدیران کجا می‌‌‌‌گذرد؟ به چه علت این همه کارگروه و شورا در استان‌‌‌ها شکل گرفته است و به چه علت این همه سیستم اداری تو در تو شده است و ساختارهای موازی در کنار هم قرار گرفته است .

معاون وزیر کشور با تاکید بر اینکه برخی می‌‌‌گویند هزینه‌‌‌های کشور را باید کم کنیم اما چگونه باید این هزینه را کاهش داد، بیان کرد: وقتی ما براساس یک سری مزایا ساختارها و سیستم‌‌هایی را ایجاد کردیم که هزینه‌‌‌بر است و نمی‌‌توانیم با آن کاری بکنیم. اگر امروز سخن از ترافیک شهر است به دلیل همین سیستم اداری است که در ادارات وجود دارد و با سیستم اداری مشکلات ترافیک ما برطرف نمی‌‌شود.