امروز هر قطعه سکه تمام بهار ازادی به قیمتی در حدود ۳ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان فروخته شد در حالی که صرافان سکه ها را از مشتریان به قیمتی کمتر از سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خریداری می‌کردند.

دلار نیز به قیمتی در حدود ۹ هزار و ۸۵۰ تومان فروخته می شود اما صرافان برای خرید قیمتی بالاتر از ۹ هزار و ۶۰۰ تومان را پیشنهاد نمی دهند. ریزش قیمت ها سبب شده است بهای پیشنهادی صرافان برای خرید لحظه به لحظه در حال کاهش باشد.

در حالی که در دوره های قبل ریزش قیمت‌ها برخی را مجاب به خریداری می کرد اما این بار به دلیل ادامه دار بودن کاهش قیمت ها، فروشندگان بازار افزایشی چشمگیر را تجربه کرده اند از این رو برخی صرافان پیش بینی می‌کنند در صورت ادامه این روند حباب سکه به طور کامل تجربه یابد.

 برخی از فعالان این بازار معتقدند سکه همچنان امکان کاهش ۴۰۰ هزار تومان را با محدوده فعلی قیمت داراست.  هنوز بسیاری از فعالان اقتصادی بر این اعتقادند که کاهش کردش پول با تغییر شرایط چک های تضمینی از مهمترین اقداماتی است که آرامش را به بازار بازگردانده است.

برخی فعالان بازار، بازار فعلی ارز و سکه را بازار فروشنده نام‌گذاری می کنند، بازاری که یکپارچه مراجعه کنندگان و فعالان در حال فروش هستند چرا که ترس از دست دادن دارایی ها، ترسی واقعی در شرایط کنونی می‌نماید.

امروز نیم سکه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون , ۲۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۶۴۰ هزار تومان معامله شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت

تولید خودرو افزایش می یابد

 وزیر صنعت، معدن و تجارت حالا خبرهای مهمی را درباره خودرو داراست. وی درباره قیمت جدید خودرو گفت: برای تعیین قیمت خودرو بر اساس فرمولی، پیش بینی شده خودروها با ۵ درصد زیر قیمت بازار عرضه شود و هفته بعد دوباره ۵ درصد کاهش مجدد قیمت خواهیم داشت تا در نهایت به یک قیمت متعادل بین کارخانه و بازار برسیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون به دلیل کمبود نقدینگی با کاهش تولید یا تولید ناقص در خودروسازی ها مواجه هستیم گفت: دیروز جلسه‌ای با معاون اول رئیس‌جمهور درباره تامین نقدینگی قطعه‌سازان و خودروسازان داشتیم که در این خصوص تصمیم‌گیری شد و این تصمیم به افزایش تولید کمک خواهد کرد.

رحمانی افزود: در یکی دو هفته گذشته روند نزولی کاهش تولید متوقف شده و در روزهای آینده افزایش تولید بیشتری خواهیم داشت. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت در عین حال، بسته ای طراحی شده تا در بلند مدت مشکلات صنعت خودرو به طور اساسی برطرف شود. وی اضافه کرد: تفاوت قیمتی که بین بازار با قیمت کارخانه ایجاد شده سودش نه به جیب خودروساز می رود نه به جیب مردم. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وضعیت تولید در صنعت خودرو در حال بهبود است و تلاش می‌کنیم که میزان تولید خودرو افزایش یابد و مشکلی برای تامین خودرو نباشد. رضا رحمانی پس از جلسه مشترک با کمیسیون اصلا ۹۰ افزود:خودروسازان متعهد شده‌اند همه تعهدات خود را بر اساس قراردادهایی که با مشتریان دارند انجام دهند.

وی­ با بیان اینکه آخرین تصمیم درباره قیمت خودرو به شهریور باز می گردد گفت: مصوبه آن زمان، این بود که خودرو در حاشیه بازار عرضه شود و به تدریج قیمت بازار کاهش یابد هر بار قیمت ۵ درصد کمتر از دفعه پیش عرضه شود تا قیمت در نهایت به تعادل مورد تایید سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برسد.

وی اضافه کرد: در ماه‌های گذشته به علت کاهش تولید، ‌­اجرای این مصوبه امکان نداشت اما اکنون با افزایش تولید، ­ میزان عرضه بیشتر خواهد شد و در این صورت هم به تعهدات خودروسازان عمل خواهد شد و همچنین با عرضه بیشتر قیمت کاهش خواهد یافت.