خبرگزاری فرانسه با اشاره به اخبرا مربوط به انتصاب کامبیز مهدی‌زاده، داماد حسن روحانی، به عنوان رئیس سازمان زمین‌شناسی ایران نوشت: در این این خبر در فضای مجازی به شدت محکوم شده و واکنش‌های زیادی به همراه داشته است.

این خبرگزاری در ادامه نوشت: انتصاب کامبیز مهدی‌زاده جوان که در اوایل سی سالگی به سر می‌برد (بعد از آن که در آگوست به طور رسمی با دختر حسن روحانی ازدواج کرد) انتقادهای زیادی را از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های مجازی به همراه داشته است.

در ادامه این گزارش آمده است: بعد از این انتصاب جعفر سرقینی معاون وزارت صنعت در اعتراض به انتصاب‌های فامیلی از سمت خود استعفا داد.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به اینکه مهدی‌زاده دانشجوی دکتری مهندسی نفت است و پیش از این به عنوان مشاور وزیر نفت ایران، ریاست فدراسیون تکواندو و ریاست سازمان جوانان خدمت کرده است، نوشت: این انتصاب باعث تحرک بیشتر جریانی در شبکه‌های اجتماعی شد که از سال پیش با هشتگ ژن خوب توجه زیادی در شبکه‌های اجتماعی به خود جلب کرده بود.

این رسانه فرانسوی یادآور شد: در واکنش به این اتفاق، توئیت‌های مختلفی در فضای مجازی منتشر شد. تابستان گذشته کمپینی در فضای مجازی ایجاد شد که بر اساس این کمپین، مقامات باید در مورد زندگی فرزندانشان شفاف‌سازی می‌کردند.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به کمپین فرزندت کجاست در ایران نوشت: همچنین کمپین دیگری با عنوان فرزندت کجاست شکل گرفت که این سوال را از مقامات ایرانی که فرزندانشان خارج از کشور تحصیل می‌کنند مطرح می‌کرد و مقامات باید به این سوال پاسخ می‌دادند. یکی از افرادی که به این سوال پاسخ داد محمدجواد ظریف بود که اعلام کرد که فرزندانش بعد از اتمام تحصیل به ایران بازگشته‌اند.

این گزارش در حالی امروز منتشر شد که رمضانعلی سبحانی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره تعلیق حکم کامبیز مهدی‌زاده به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از سوی رئیس‌جمهور گفت: طبق شنیده‌های بنده رئیس‌جمهور دستور داده‌اند که حکم دامادشان به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت لغو شود.

وی ادامه داد: اینکه فرزندان بستگان مسئولان پست نگیرند یک بحث است و بحث دیگر درباره جوانگرایی است و بحث دیگر درباره شایسته‌سالاری است که این موضوعات را نباید باهم خلط کرد.

نماینده مردم سبزوار افزود: گاهی ممکن است مسئولی که تجربه دارد و جوان هم است، در پستی مفید باشد که اشکالی ندارد در جایی حضور داشته باشد و نباید از برخی حقوق‌ها وی را محروم کنیم.