فرزانه شرفبافی امروز در حاشیه دومین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل و صنایع وابسته در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اولین تعمیرات اساسی هواپیماهای پسابرجامی پس از انجام سیکل پروازی در کشور و توسط متخصصان داخلی آغاز شد و در گام اول ایرباس ۳۲۱ پسابرجامی که پس از انجام پروازهای متعدد در سیکل پروازی خود باید تعمیرات سنگین می‌شد، تحت اورهال قرار گرفت.

وی ادامه داد: این اورهال ایرباس ۳۲۱ در شرایطی رخ داد که تحت تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا قرار داریم اما توانستیم با ۱۰۰درصد توان داخلی F چک (اورهال) هواپیما را انجام دهیم که پیش از آن دوره‌های مختلف C‌ چک داریم.

مدیرعامل ایران‌ایر با بیان اینکه اورهال این هواپیما ۱۱ روز به طول انجامید، گفت: البته باید حتماً از کارخانه سازنده برخی موارد اولیه را هماهنگ می‌کردیم که این کارها انجام شد.

شرفبافی درباره تأمین قطعات هواپیما در شرایط تحریم گفت: در مدت زمان برجام و تا مدتی که تا ۴ نوامبر فرصت داشتیم قطعات هواپیما را تحویل گرفتیم که وارد کشور شد.

وی با بیان اینکه ۶۵ فروند هواپیما در ناوگان ایران‌ایر موجود است،‌گفت: ۲۶ فروند از این تعداد فعال است که ۱۶ فروند هواپیما پسابرجامی و ۱۰ فروند هواپیمای قبلی است و ۲ فروند هواپیمای دیگر نیز به زودی به ناوگان هما افزوده می‌شد که شامل فوکر و ایرباس است.

وی تأکید کرد: مهندسی و تعمیرات هما توانمندی بالایی دارد، تعمیرات سنگین و سبک توسط متخصصان کاملا داخلی انجام می‌شود.