محمود احمدی نژاد در حالی دوباره علم یارانه را بالای سر برده است که هنوز بار سنگین یارانه ها از دوش اقتصاد برداشته نشده است . توزیع نقدی ماهانه سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در قالب یارانه نقدی، تاثیری جدی بر  افزایش نقدینگی و به تبع آن تورم در سال های میاتی اجرای طرح هدفمندی به جا گذاشت .

 آن چنان که از سخنان مقامات اجرایی کشور بر می آید یارانه بیش از انکه یار شاطر باشد ، بار خاطر است . احمدی نژاد در حالی از ۲۰ برابر شدن یارانه های نقدی به دلیل شرایط اقتصادی کشور و افزایش قیمت دلار سخن گفته است که سال ۱۳۹۵ ، در آستانه انتخابات ریاست جمهور از یارانه ۲۵۰ هزار تومانی رونمایی کرده بود .

 کاندیدای رد صلاحیت شده در دوره دوازدهم ریاست جمهوری حالا اما با استناد به سه برابر شدن قیمت دلار ، ضرورت ۲۰ برابر شدن رقم یارانه ها را پیش کشیده است. به این ترتیب یک حساب سرانگشتی ساده نشان می دهد وی محاسبه دقیقی درباره میزان نقدینگی مورد نیاز برای توزیع این حجم یارانه نقدی نکرده است . برای پرداخت یارانه این در این ابعاد به ۸۰ میلیون نفر ۷۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی در ماه لازم است.

رییس دولت نهم و دهم در حالی هر از گاهی از در پوپولیسم وارد می شود و درباره ضرورت افزایش رقم یارانه ها سخن می گوید که هیچ گاه توضیح دقیقی درباره چرایی عدم پرداخت یارانه به بخش تولید، سلامت و ... سخن نگفته است.یارانه ها بر اساس قانون تا سال ۱۴۰۰ پرداخت می شود و آن گونه که از جوانب موضوع پیداست، در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو یارانه ها همچنان نقش آفرینی خواهد کرد.

نوبخت تکید کرده است همین ۴۵ هزار و پانصد تومان با همان ارقام قبلی بالغ بر ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بدهی به بانک مرکزی برای دولت باقی گذاشته است.

چه کسانی دور دوم سبد حمایتی می‌گیرند؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز دور دوم توزیع سبد حمایتی خبر داد.شریعتمداری در مورد توزیع سبد حمایتی دولت گفت: سبد کالا کارگران توزیع و تمام شد آموزش و پرورش گرفته است دیگر وزارتخانه ها تک به تک با تایید ذی حسابان دریافت می کنند و برای تمام مددجویان بهزیستی وکمیته امداد و پشت نوبتی ها اقدام شد.

وزیر رفاه گفت: در ادامه گروه سوم کسانی دیگر مثل رانندگان و کارگران ساختمانی هستند که حقوق زیر ۳میلیون دارند به تدریج در گروههای مختلف ساماندهی شدند.

وی گفت: به دستور رئیس جمهور برای شروع نوبت دوم سازمان های حمایتی مثل بهزیستی و کمیته امداد ابلاغ شده است.

شریعتمداری افزود: درمورد آنهایی که بیمه نیستند و در گروههای مشمول قرار ندارند نیز بخش غالبی از مردم بیمه اند اما غیر از آن به تمام مراکز امداد و بهزیستی بعد از اتمام این مرحله اعلام می کنیم که برای ثبت نام تقاضایشان اقدام کنند.