رهبران اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای بعد از نشست‌شان در بروکسل اعلام کردند: پاسخ و مقابله با انتشار اطلاعات غلط باید بر اساس احترام کامل به حقوق بنیادین انجام گیرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، شورای اتحادیه اروپا خواستار پاسخ قاطع و اجرای هماهنگ برنامه اقدام عملی در برابر انتشار اطلاعات غلط شد.

همچنین شورای اتحادیه اروپا خواستار مقابله با تمام اشکال ضد یهودیت، نژادپرستی و بیگانه هراسی شد و بر اهمیت مبارزه با نفرت پراکنی تاکید کرد. رهبران اتحادیه اروپا در عین حال خواستار تقویت استقلال دفاعی ــ نظامی شدند.

رهبران ۲۸ عضو اتحادیه اروپا توافق کردند که  به دنبال تقویت نقش این اتحادیه در حوزه دفاعی ــ نظامی شوند و در ‌عین ‌حال عضویت در ناتو را ادامه‌ دهند.

شورای اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که در اجلاس دو روزه بروکسل اعضای این اتحادیه از روند مذاکرات درباره سرمایه‌گذاری در حوزه دفاع اروپایی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار  استقبال کردند. همچنین در ‌عین ‌حال بر همکاری نزدیک و ارتقای روابط دفاعی  ــ نظامی تاکید کردند.

این بیانیه پس از این صادر شد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه خواستار تشکیل ارتش اتحادیه اروپا شد. اگر چه این اظهارات توسط آلمان یکی از اعضای ارشد اتحادیه مورد استقبال قرار گرفت اما ترامپ به شدت از آن انتقاد کرد.

همچنین  رهبران اروپا در باره بریگزیت ، روسیه، بحران  مهاجرت با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

دوتالد تاسک، رئیس شورای اروپا در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: رهبران اروپا بر حمایت از توافق خروج و بیانیه سیاسی درباره روابط آینده با انگلیس، تاکید کردند.

اظهارات تاسک نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا به دنبال مذاکرات دوباره درباره این توافق نیست.  

همچنین رهبران اتحادیه اروپا در رابطه با روابط روسیه و اوکراین بعد از تنش اخیر در تنگه کرچ به گفت‌وگو پرداختند. رهبران این بلوک نگرانی شدید خود را نسبت به افزایش تنش‌ها در تنگه کرچ و دریای آزوف اعلام کردند.

آنها خواستار آزادی هرچه‌ سریع‌تر همه افراد اوکراینی بازداشت شده و در ‌عین ‌حال خواستار لغو توقیف کشتی‌های اوکراینی و همچنین آزادی رفت و آمد کشتی‌ا در تنگه کرچ شدند.

شورای اروپا اعلام کرد که رهبران اروپایی همچنین درباره بحران مهاجرت گفت‌وگو کردند. آنها خواستار اصلاح قوانین پناهجویی شدند.

شورای اروپا خواهان اتخاذ تدابیر بیشتر برای کاهش مهاجرت غیرقانونی و جلوگیری از حوادث سال ۲۰۱۵ است.

از دیگر محورهای گفت‌وگو میان رهبران اروپایی تغییرات آب و هوایی بود.