سومریه نیوز عراق گزارش داد، سرهنگ&#۳۹;جاناتان بایروم&#۳۹; گفته که این بزرگترین حمله توپخانه ای است که از زمان جنگ ویتنام تاکنون انجام شده است.

 

این خبرگزاری عراقی گفته که این حملات از پنج ماه پیش آغاز شده اما این مقام فرانسوی آن را ساعاتی پس از حمله مسلحانه روز گذشته در شهر استراسبورگ فرانسه که به گفته پلیس دست کم سه کشته و ۱۳ زخمی بجا گذشته، اعلام می شود.

این افسر فرانسوی اضافه کرده است که این عملیات با کمک همپیمانان عراقی با هدف دفاع از مرزهای عراق انجام شده است.

 

در این گزارش به جزییات بیشتری از جمله تعداد این حملات توپخانه و آثار و تلفات آن بر روی تروریست های داعش اشاره نشده است.

منابع دولتی و نظامی عراق هنوز در خصوص این گزارش واکنشی نداشته اند اما طرح این ادعا درحالی است که طی پنج ماه اخیر کوچکترین خبر و گزارشی از انجام عملیاتی که &#۳۹;بزرگترین عملیات توپخانه ای از زمان جنگ ویتنام&#۳۹; خوانده شده&#۳۹;، از سوی رسانه ها، منابع و فعالان عراقی منتشر نشده است.

 

گفته می شود حدود ۵۰۰ نیروی نظامی فرانسه در قالب ائتلاف مدعی مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا در عراق بسر می برند.

برغم تبلیغات بسیار آمریکا و کشورهای غربی حاضر در این ائتلاف، اطلاعات موثق و تایید شده ای از سوی منابع عراقی مبنی بر مبارزه واقعی آنها با تروریسم و داعش در این کشور منتشر نشده است.

این درحالی است که گزارش های محلی مستندی از حمایت نیروهای غربی و بویژه آمریکایی از سرکرده های داعش در عراق و سوریه و نجات آنها از معرکه و نقل و انتقال آنها به مناطق امن و حتی رفت و آمد عناصر داعش به پایگاه های نظامی آمریکا در مناطق مرزی عراق و سوریه حکایت دارد.

 

آمریکایی ها و متحدان غربی اش که از سال ۲۰۰۳ عراق را به بهانه واهی داشتن سلاح های کشتار جمعی اشغال کردند، در سال ۲۰۱۱ بدلیل شکست ها و ناکامی های مکرر، مجبور به ترک خاک عراق شدند اما با این حال در سال ۲۰۱۴ به بهانه مبارزه با داعش و در راس یک ائتلاف بین المللی بار دیگر وارد این کشور شدند.