حسن هانی زاده درباره سخنان رییس جمهوری در دومین کنفرانس روسای مجالس ۶ کشور آسیایی درخصوص تامین امنیت و ثبات غربی های توسط جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با تقدیم هزاران شهید و جانباز نیروهای نظامی، انتظامی و مرزبانی در طول چهار دهه حس مسئولیت پذیری خود در قبال مبارزه با تروریسم و تقابل با مافیای مواد مخدر را نشان داده است.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان این که جمهوری اسلامی در مبارزه با این دو پدیده به تنهایی عمل کرده است، یادآور شد: مسئولیت پذیری ایران در قبال جامعه جهانی و همکاری صادقانه با نهادهای بین المللی نشان داد که ایران در تلاش است علاوه بر حفظ امنیت مرزهای خود، سدی در قبال امنیت روانی و اجتماعی جوامع اروپایی باشد.

هانی زاده به خروج آمریکا از برجام اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر اروپایی ها در برابر یک آزمون بسیار مهم قرار دارند و باید ثابت کنند که استقلال نظر دارند و سیاست های خارجی خود را به دور از فشارهای آمریکا ترسیم می کنند.

وی تاکید کرد: اگر اتحادیه اروپا به تعهدات خود در قبال برجام عمل کند، قطعا امنیت روانی و اجتماعی اروپا پایدار خواهد ماند در غیر این صورت با تشدید تحریم و تضعیف ایران، جمهوری اسلامی نمی تواند نقش خود را در قبال سیل پناهجویان و همچنین ترانزیت مواد مخدر و جریان های تکفیری ادامه دهد و مجبور به بازنگری در سیاست های خود خواهد.

کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر این که با تشدید تحریم ها نباید ایران هزینه های برقراری امنیت جهانی را بر دوش بکشد، تصریح کرد: تداوم تحریم ها باعث می شود کشورمان نتواند مسئولیت حفظ امنیت روانی و اجتماعی اروپا را بر عهده بگیرد.