رشد قیمت نفت پس از توافق روز جمعه اوپک و متحدانش بر سر کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای تولید از ماه ژانویه، امروز هم ادامه داشت. اما به‌رغم این افزایش، چشم‌انداز قیمت نفت در سال آینده به‌دلیل کند شدن رشد اقتصاد جهانی چندان روشن نیست.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۵۴ سنت، معادل ۰.۹ درصد افزایش به ۶۲ دلار و ۲۱ سنت رسید.

روز جمعه پس از آنکه اوپک و متحدانش از جمله روسیه اعلام کردند که تولید نفت را ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش خواهند داد، قیمت نفت رو به افزایش گذاشت. از این ۱.۲ میلیون بشکه، ۸۰۰ هزار بشکه سهم اوپک و ۴۰۰ هزار بشکه سهم تولید کنندگان غیراوپکی است.

قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا نیز امروز با ۲ سنت افزایش به ۵۲ دلار و ۶۳ سنت رسید. صنعت نفت آمریکا نقشی در کاهش تولیدهای اعلام‌شده نخواهد داشت.

کاهش تولیدهای اوپک و متحدانش از ماه ژانویه و نسبت به سطح تولید اکتبر ۲۰۱۸ انجام خواهد گرفت. تحلیلگران مؤسسه برنستین انرژی در این باره نوشتند: «نتیجه‌گیری ما این است که قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ به حدود ۷۰ دلار خواهد رسید».

اما به‌رغم این کاهش‌ها، همچنان پیش‌بینی شده که قیمت نفت ۶ دلار در هر بشکه کاهش یابد. مؤسسه برنستین پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال آینده را از ۱.۵ میلیون بشکه قبلی به ۱.۳ میلیون بشکه کاهش داده است.

بانک آمریکایی مورگان استنلی هم گفته، این کاهش تولید «احتمالاً برای برقراری توازن در بازار در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ و جلوگیری از افزایش ذخایر کافی خواهد بود».