امیر دریادار حمزه علی کاویانی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار دفاعی ایرنا، اظهارداشت: این رزمایش زمستان امسال در محدوده آب های سرزمینی ایران و آب های آزاد برگزار می شود.

**حضور زیردریایی های جدید در رزمایش

وی با بیان اینکه تجهیزات جدید نیروی دریایی ارتش در این رزمایش به کارگیری خواهند شد، اظهارداشت: در رزمایشی که امسال در آب های آزاد برگزار می شود، زیر دریایی های کلاس غدیر که به تازگی به ناوگان نیروی دریایی الحاق شده اند نیز حضور خواهند داشت.

نیروی دریایی ارتش هشتم آذر ماه 2 فروند زیر دریایی کلاس غدیر را به ناوگان نیروی دریایی جنوب اضافه کرد؛ این زیردریایی ها دارای فن آوری بالا و تسلیحات جدید هستند که امکان پرتاب موشک از زیر سطح به سطح و اژدر و مین و همچنین امکان حمل نیروی انسانی در سواحل نزدیک را دارد.

**حضور سهند در رزمایش

معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش همچنین عنوان کرد: ناوشکن سهند به عنوان پیشرفته ترین ناو ایرانی نیز در کنار دیگر ناوشکن ها در رزمایش نیروی دریایی ارتش در جنوب کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ناوشکن سهند هفته گذشته به عنوان پیشرفته ترین ناوشکن غرب آسیا، در بندرعباس به ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی پیوست.

به گفته فرماندهان نیروی دریایی ارتش سازه اصلی و رو سازه سهند با ساختاری متفاوت نسبت به جماران با قابلیت رادار گریزی در بلوک های مجزا طراحی و ساخته شده است. 

این ناوشکن چهار موتوره قادر به ۱۵۰ روز دریانوردی به همراه شناور پشتیبان در اقیانوس های دور دست و آب های متلاطم است.

بروز رسانی پرتابگرهای اژدرها، انواع توپ های ضد هوایی و ضد سطحی، سامانه های موشکی سطح به سطح و سطح به هوا، سامانه دفاعی نقطه ای، سامانه ضد زیردریایی، قابلیت رادار گریزی، افزایش برد عملیاتی، قابلیت مانور پذیری بالا و سامانه های الکترونیکی از جمله دیگر ویژگی های ناوشکن سهند هستند.

بر اساس اعلام دریادار کاویانی رزمایش امسال نیروی دریایی ارتش در محدوده سواحل مکران تا مدار ۱۰ درجه در اقیانوس هند برگزار خواهد شد.

نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز رزمایش هایی را در محدوده تنگه هرمز تا مدار ۱۰ درجه و شمال اقیانوس هند برگزار کرده بود.