«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا امروز (شنبه) این موضوع را که واشنگتن بخش بزرگی از هزینه‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را پرداخت می‌کند، «غیرمنصفانه» خواند و یک بار دیگر از کشورهای اروپایی خواست تا سهم بیشتری از هزینه‌های این پیمان نظامی را بر عهده بگیرند.

بنا بر این گزارش، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی که در صفحه توئیترش منتشر کرد، نوشت: «ایده ارتش اروپایی در جنگ جهانی اول یا حتی دوم خیلی خوب کار نکرد. اما آمریکا در آنجا بود تا از شما (اروپا) حمایت کند و همواره خواهد بود. تمام آنچه که ما می‌خواهیم این است که شما (اروپایی‌ها) نیز سهم عادلانه خودتان را از هزینه‌های ناتو پرداخت کنید.»

ترامپ در ادامه تأکید کرد: «آلمان در حال حاضر یک درصد هزینه پرداخت می‌کند در حالیکه آمریکا با تولید ناخالص داخلی بزرگتر، ۴.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را (به عنوان بخشی از هزینه‌های ناتو) برای حفاظت از اروپا پرداخت می‌کند. کاملا منصفانه!»

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه ماه گذشته به برنامه‌ریزی‌های آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد اشاره کرده و پیشنهاد تشکیل یک ارتش متحد اروپایی را مطرح کرده بود که قبلا نیز با انتقادهای تند رئیس‌جمهور آمریکا روبرو شده بود.