مراسم تودیع و معارفه رئیس قدیم و جدید سازمان حج و زیارت امروز ۱۷ آذرماه با حضور سیدعباس صالحی وزیر ارشاد و حجت‌الاسلامسیدعلی قاضی‌عسکر نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و جمعی از مدیران حج و زیارت استان‌ها در سالن همایش‌های سازمان حج و زیارت آغاز شد.

در ابتدای این مراسم اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه چه رسم خوبی است که در این مراسم دور هم جمع می‌شویم تا عزیزی را تکریم کنیم و عزیز دیگری می‌آید، اظهر داشت: آقای محمدی قدردان شما هستیم و برایتان آرزوی توفیق داریم و مقدم آقای رشیدیان را گرامی می‌داریم. همکاران در تمامی سطوح برای تحقق برنامه‌های شما تلاش می‌کنند و امید موفقیت برای‌تان داریم.

دوران مدیریت آقای محمدی در سازمان حج و زیارت سخت‌ترین دوره در ۴۰ سال گذشته بود

در ادامه مراسم نوفرستی نیز در سخنانی اظهارداشت: پذیرفتن مسؤولیت در جمهوری اسلامی توفیق الهی است و برخی توفیق خدمت می‌یابند. دو سال پیش برادر عزیزمان آقای محمدی در همین سالن معرفی شدند و در مقطع پس از فاجعه منا و به سرانجام نرسیدن مذاکرات و هجمه گسترده دشمنان و نگرانی مردم از بابت نبود امنیت، شاید بتوان این ایام را سخت‌ترین دوره در ۴۰ سال گذشته دانست.

وی افزود: بعضی از دوستان به رحمت خدا رفتند و برخی به افتخار بازنشستگی نائل آمدند و در این میان برادر محمدی با همراهی کارکنان خدوم و همچنین همراهی آقای قاضی‌عسکر توانستند امور حج ٩٦ و ٩٧ را به خوبی مدیریت کنند و همین موضوع می‌تواند راهگشای آیندگان باشد.

 

در ادامه این مراسم نماهنگی از فعالیت‌های دو ساله سازمان حج و زیارت برای حاضران به نمایش درآمد و پس از آن حمید محمدی رئیس سابق سازمان حج و زیارت در سخنانی گفت: تشکر می‌کنم از همه عزیزانی که به این مجلس گرم و صمیمانه آمده‌اند. آقایان صالحی، صالحی امیری، قاضی عسکر، قهرودی، اوحدی، نمایندگان مجلس.

وی افزود: حدود دو سال قبل، این مسؤولیت سنگین را به من سپردند و امروز مفتخرم که با لطف خداوند و همت عزیزان حج و زیارت، شاهد برگزاری دو حج توفیق‌مندانه بودیم و آن را از لبخند حجاج و مقام معظم رهبری برداشت می کنیم.

تلاش کردیم بعد از فاجعه منا مطالبات ایران را محقق سازیم

محمدی با بیان اینکه من از ابتدا هیچ تلاشی برای داشتن این سمت نکردم و حتی جاهایی اکراه داشتم و دلایل خودم را هم برای آن داشتم، خاطر نشان کرد: در شرایطی مسؤولیت به حقیر سپرده شده بود که شرایط سخت و روابط با عربستان قطع بود و اثرات تلخ فاجعه منا هنوز در جامعه وجود داشت که در این عرصه تلاش کردیم آنچه جمهوری اسلامی تعیین کرده بود، محقق شود.

وی با اشاره به اینکه حج و زیارت حاصل یک کار جمعی است، گفت: سازمان حج و زیارت یک مجموعه بزرگی است که حاصل دستگاه‌هایی است که هر یک نقشی دارند، مانند اربعین که یک رویداد جهانی است. اما یک مجموعه وجود دارد که نگاه ویژه‌ای به آن داشته‌ام و آن کارگزاران حج و زیارت است که یک سرمایه ارزشمند برای خدمتگزاری خالصانه به حجاج به شمار می‌رود.

محمدی به نقش کارگزاران حج و زیارت اشاره کرد و افزود: هم در عتبات و هم در حج نقش اثرگذار و جدی به این دوستان سپرده شده و برخی از موفقیت‌هایی که حاصل شده، مربوط به این بخش است.

تصمیم‌گیری‌ها در سازمان حج و زیارت قانون‌مند شد

وی با بیان اینکه بحث قانون‌مداری نیز یکی دیگر از موضوعات مهم در حج و زیارت بود، تصریح کرد: در این مدت تصمیم‌گیری‌ها را از حالت شخصی و فردی خارج کردیم و کاملا قانون‌مند انجام شد. اگر بخواهیم برنامه‌ای به درستی انجام شود، باید برنامه‌ریزی وکارشناسی منظمی نیز داشته باشد. در کنار آن به نیروهای سازمان نیز توجه ویژه‌ای داشتیم تا امیدبخشی در سازمان وجود داشته باشد و در این دوره هیچ‌کس را از بیرون سازمان به کار نگرفته‌ایم و در این بابت هزینه هم پرداخت کرده‌ایم.

محمدی جوانگرایی را از دیگر اقدامات سازمان حج و زیارت در دوره مدیریت خود عنوان کرد و گفت: در کنار جوانگرایی، بحث آموزش را نیز پیگیری کردیم. همچنین دفاع و صیانت از دفاتر عتبات نیز از جمله کارهای ما بود.

وی با بیان اینکه در حوزه فناوری و الکترونیک گام‌های بزرگی برداشتیم، افزود: مستندسازی فرایندهای سازمان و توجه به معیشت بازنشستگان نیز از جمله دیگر مأموریت‌های ما بود که با تأکید فراوان انجام شد. همچنین سعی کردیم از ظرفیت‌های شمسا نیز استفاده کنیم تا اوضاع آشفته را سروسامان بدهیم که با تأمین ارز ثانویه کمی از مشکلات حل شد.

محمدی با اشاره به اینکه در حوزه اربعین نیز کار بسیار خوب پیش رفت، خاطر نشان کرد: در برخی استان‌ها روزانه ویزا صادر می‌شد و همه موجب رضایت مردم شد. علی‌رغم افزایش قیمت ارز نیز اختلاف قیمت با سال گذشته حدود ۳۰ هزار تومان بود.

وی در پایان با حلالیت طلبیدن از کارکنان سازمان حج و زیارت، گفت: امروز خوشحالم درحالی سازمان را ترک م‌کنم که مردم و مقام معظم رهبری و کارکنان لبخند رضایت بر لب دارند.

رشیدیان فردی فراجناحی است

پس از آن حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت گفت: جلسه بسیار خوب و نورانی است. وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره قبل و دوره حاضر، جناب اقایآقایی وزیر محترم دادگستری نیز در این محفل حضور دارند.

وی با بیان اینکه کار شایسته‌ای  است که انسان قدردان زحمات افراد باشد و افراد جدید را هم تکریم کند، افزود: من از سال ٥٩ در این مسیر قرار گرفتم و روزهای سختی را داشتیم و هرکدام ار رؤوسای حج و دیارت زحمات بسیاری را کشیدند. اگر امروز حج خوبی داریم و الگو شده برای سایر کشورها، همگی حاصل خدمت افراد بسیاری است که برخی از آنها هم از دار دنیا رفته‌اند.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه سال ٦٦ سال بسیار حساس و خطرناکی بود که شهدای بسیاری تقدیم کردیم، گفت: پس از آن از سال هفتاد تا امروز حقیقتا همه از جان مایه گذاشتند و تلاش کردند تا به جایی برسیم که رضایت مقام معظم رهبری را فراهم کنیم، اما اگر بخواهیم به قله نگاه کنیم هنوز فاصله بسیاری داریم.

مشکل عمره مفرده را باید برطرف کنیم/ دولت در زمینه ارز برای حج و عتبات همکاری کند

وی با بیان اینکه خدا را شکر امروز مسؤولیت به برادر بزرگواری رسیده که حج را به خوبی می‌شناسند، افزود: آقای رشیدیان فرد بسیار توانمند، پرکار و با نشاطی هستند و تا روزی که کارشان تمام نمی‌شد از حج برنمی‌گشتند. نکته دیگر پاکدستی ایشان است و اگر بحث قانون بازنشستگی نبود، ما امروز نمی‌توانستیم در خدمتشان باشیم. مدیریت ایشان کاملا جهادی است و مورد اعتماد مقام معظم رهبری و دولت هستند و این شناخت می‌تواند کمک‌های بسیاری به ما کند.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر با اشاره به اینکه عملکرد رشیدیان فراجناحی است، خاطر نشان کرد: علی‌رغم حضور جناح‌های مختلف در خراسان، ایشان کاملا فراجناحی عمل کردند و امیدوارم این مسیر در سازمان حج نیز ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه هیچ وقت تا امروز روابط ایران و عربستان تا این حد تلخ و تیره نبوده است، گفت: عمره ما امروز تعطیل است و حدود ٦ میلیون مطالبه‌گر داریم و به هر شکلی شده باید این مشکلات را حل کنیم. در بحث عتبات مشکلات جدی داریم و حتما باید ساماندهی عتبات را در دستور کار قرار دهیم. بحث گرانی ارز حج سال آینده ما را با بحران جدی مواجه کرده و باید از حقوق زائر دفاع کنیم و دولت هم باید همکاری لازم را انجام دهد. علاوه بر این، یکی از مسائل مهم ما پیگیری حقوق شهدای مسجدالحرام است که مرتب در حال پیگیری آن هستیم.

تشکیل سازمان حج و زیارت برگرفته از نگاه قرآنی بود

در ادامه این مراسم صالحی وزیر ارشاد اظهار داشت: به نظر من، اینکه در نظام جمهوری اسلامی سازمان حج و زیارت شکل گرفت، برگرفته از نگاه قرآنی بود که حج را یک سیاحت و زیارت کوتاه مدت تلقی نمی‌کنیم و تأثیر آن را بسیار بزرگتر می‌بینیم. با این نگاه ما به ساماندهی و سازماندهی آن نیاز داریم و در این مسیر پیشرفت خوبی داشته‌ایم اما با قله فاصله بسیاری داریم.

وی با بیان اینکه در این دو سال اخیر در حوزه حج و زیارت اتفاقات خوبی افتاد، افزود: در یک شرایط سخت و دشواری آقای محمدی مسؤولیت گرفتند، اما با همت ایشان و حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر این مسیر را به مرحله روشنی رسید. علی‌رغم همه این مسائل با حمایت رهبر انقلاب و رئیس جمهور و دیگر عزیزان ما حج با عزت و امنیت و با رفاه را داشتیم که اتفاق ساده‌ای نبود، چرا که مدیریت پیچیده‌ای در آن نهفته بود و اتفاقات بسیار پیچیده‌ای روی داد تا حج برگزار شد.

رشیدیان با حج و زیارت آشنایی بسیار عمیقی دارد/ شرایط سخت ارزی در حوزه حج و زیارت را ساماندهی کردیم

صالحی با اشاره به ویژگی‌های محمدی در دوره مدیرت سازمان حج و زیارت، خاطر نشان کرد: نوآوری‌ها، روحیه جهادی و صبر از نکات شخصیتی آقای محمدی است. اینکه بتوان مسائل پیچیده را از سر گذراند ولی تلاطم بیرونی نداشت، کار بسیار سختی است. شرایط سخت هم در بحث تأمین ارز داشتیم که شرایط اضطرار بود، اما خوشبختانه توانستیم آن را به خوبی پیش ببریم.

وزیر ارشاد با بیان اینکه آقای محمدی در مقطعی می‌خواستند که از این سمت بروند اما من اصرار کردم و حتی پس از بازگشت از حج نیز سه بار مصرانه از من خواستند که مسؤولیت‌شان را ترک کنند اما من از ایشان خواستم تا بمانند، گفت: در نهایت بحث بازنشستگی این شرایط را پیش آورد. این شرایط سخت ایجاب مراحل سخت می‌کند و اینکه ما با توجه به شرایط تحریم و پساتحریم شرایط متفاوتی داریم.

صالحی با اشاره به اینکه آقای رشیدیان تجربه طولانی در مدیریت‌های متفاوت دارد و همین در بحران‌ها و شرایط سخت کار را راحت‌تر می‌کند که تصمیم‌های درست بگیرد، ادامه داد: ایشان با حج و زیارت آشنایی بسیار عمیقی دارد و با تعامل‌های بسیار می‌توانند مسائل را با سرعت و دقت پیش ببرد. همین‌ها باعث شد تا ما پس از اصرارهای آقای محمدی به گزینه آقای رشیدیان برسیم.

وی با بیان اینکه ما در این شرایط که آقای محمدی مُصر به رفتن بودند، پیگیر حضور فردی بودیم که این مسیر را ادامه بدهد، گفت: استجازه از مقام معظم رهبری این مسیر را برای ما فراهم‌ کرد. توجه به رضایت حداکثری زائران اهمیت بسیاری دارد، چون مردم ما را امین و کفیل مسائل خود کرده‌اند که امیدواریم این مسیر با سرعت بیشتری طی شود.

پس از آن، تقدیرنامه از باب تکریم و حکم مشاور وزیر ارشاد، توسط صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حمید محمدی اهدا شد. پس از آن نیز حکم ریاست سازمان حج و زیارت به علیرضا رشیدیان داده شد.

در ادامه این مراسم علیرضا رشیدیان رئیس جدید سازمان حج و زیارت گفت: من فقط تقدیر و تشکر می‌کنم از کسانی که در جلسه حضور دارند. همه گرد هم آمده‌ایم تا قدردان کسانی باشیم که در این مسیر تلاش بسیاری داشته‌اند.

وی با بیان اینکه برای اینکه ما بتوانیم این مسیر را بهتر ارتقا دهیم نیازمند یک همکاری همه جانبه هستیم، افزود: امیدوارم مسیر نورانی که با تلاش روسای قبل و همکاری کارگزاران پیش رفته، با موفقیت پیش برود و بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

به گزارش فارس، هفته گذشته «علیرضا رشیدیان» طی حکمی از سوی وزیر ارشاد به عنوان رئیس سازمان حج و زیارت منصوب شد. پیش از این «حمید محمدی» در این سمت فعالیت می‌‌کرد که وزیر ارشاد در حکمی جداگانه نیز وی را به عنوان مشاور خود منصوب کرد.