الکساندر نوواک در کنفرانس مطبوعاتی افزود: امروز تصمیم مهم و منطقی، در خصوص راه حل مصالحه‌ای برای کاهش تولید نفت اوپک و اوپک پلاس گرفته شد.

نوواک تایید کرد که کشورهای عضو اوپک و اوپک پلاس به طور مشترک، در مقایسه با اکتبر سال ۲۰۱۸، تولید خود را به اندازه ۱.۲ بشکه در روز کاهش خواهند داد.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با این تصمیم بازار عرضه و تقاضا به تعادل برسد، تعامل ما ادامه دارد و قادر به پاسخگویی در هر وضعیتی هستیم.

گفتنی است، یکصد و هفتاد و پنجمین نشست اوپک با حضور ۱۴ عضو این سازمان در وین پایتخت اتریش برگزار شد و در توافق با اعضای غیر اوپک مقرر شد اعضای این سازمان ٨٠٠ هزار بشکه و کشورهای غیر عضو ٤٠٠ هزار بشکه (در مجموع یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه) میزان عرضه نفت خود را کاهش دهند. همچنین ایران با توجه به تحریم ها، مشمول معافیت از کاهش عرضه به بازار شد.

توافق اعضای اوپک و غیراوپک برای ۶ ماه است و قرار شده اعضای اوپک ۲.۵ درصد از تولید ماه اکتبر(مهر-آبان) ٢٠١٨ خود را کاهش دهند. 

ایران، لیبی و ونزوئلا از کاهش عرضه معاف شدند و طبق توافق قرار است ترتیبات این معافیت اعلام شود.

«بیژن زنگنه»وزیرنفت ایران در پایان جلسه امروز درپاسخ به پرسش خبرنگاری درباره روند مذاکرات و میزان کاهش عرضه به بازار گفت: «خدا را شکر از همین میزان کاهش عرضه نفت (اعضای اوپک و غیراوپک) نیز راضی هستیم.» «مذاکرات سخت و پیچیده ای بود تا به نتیجه رسید؛ آنچه می خواستیم به نفع اعضای اوپک و ملت ایران، حاصل شد.»

وی دیروز پس از پایان نشست شش ساعته اعضای اوپک در پشت درهای بسته، فضای جلسه را سخت توصیف اما ابراز امیدواری کرده بود که مذاکرات به نتیجه برسد.

وزیر نفت کشورمان پیش از آغاز مذاکرات گفته بود صحبت از کاهش ۱.۳ تا ۲.۴ میلیون بشکه‎ای سطح تولید مطرح و قرار است درباره این ارقام بحث شود.

وی با بیان اینکه تهران با کاهش تولید اوپک مشکلی ندارد و این مساله به تصمیم اکثریت اعضا وابسته است، یادآور شد که ایران تا زمان رفع کامل تحریم‎ها به هیچ توافقی برای کاهش تولید ملحق نمی‎شود.