«دیک دوربین» سناتور دموکرات آمریکی، اخراج «خالد بن‌سلمان» سفیر عربستان سعودی از ایالات متحده را، در پی قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، خواستار شد.

این سناتور آمریکایی، این درخواست را در واکنش به بازگشت خالد بن‌سلمان به واشنگتن مطرح کرد. این شاهزاده، از زمان به قتل رسیدن خاشجقی در کنسولگری سعودی در استانبول، آمریکا را ترک کرده بود.

دوربین، که نایب رئیس فراکسیون حزب دموکرات در سنای آمریکا است، روز گذشته در توییتر نوشت: «چند ماه پیش گفتم و بار دیگر می‌گویم: با توجه به دست داشتن مستقیم ولیعهد در ربایش و قتل خاشقجی، ما بایستی سفیر سعودی را رسما از ایالات متحده اخراج کنیم.»

وی افزود: «ما باید همچنین از همپیمانان‌مان چنین اقدامی را درخواست کنیم.»

سناتور دوربین خبر شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی نیوز» آمریکا درباره بازگشت برادر ولیعهد سعودی به ایالات متحده را ضمیمه توییت خود کرده است.

هم‌زمان، سناتور «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ضمن انتقاد از سفیر سعودی در واشنگتن، اعلام کرد بحث‌هایی برای اخراج این شاهزاده سعودی در جریان است.

گزارش رسانه‌های آمریکایی حاکی‌ست که خالد بن‌سلمان، سفیر عربستان سعودی و برادر کوچک‌تر محمد بن‌سلمان از طرح قتل خاشقجی باخبر بود و این موضوع برای مقام‌های آمریکایی به اثبات رسیده است.

بر اساس مشروح مکالماتی که در اختیار نهادهای اطلاعاتی این کشور است، خالد بن‌سلمان به خاشقجی اطمینان داده بود که امنیتش در کنسولگری عربستان در استانبول تامین خواهد بود. با این وجود، خاشقجی پس از ورود به این مکان، به سرعت به قتل رسید.