«نوری المالکی» نخست‌وزیر عراق سه‌شنبه شب ساعاتی پس از تنش و درگیری در داخل پارلمان این کشور در پی جلسه رای‌گیری تشکیل کابینه گفت که «آنچه امروز در پارلمان رخ داده است، مشکل جدی و ناکامی بزرگ است.»

به گزارش السومریه نیوز، وی از همه احزاب سیاسی این کشور خواست تا اختلافات را کنار بگذارند و روی تکمیل فرآیند تشکیل کابینه جدید به ریاست عادل عبدالمهدی تمرکز کنند.

نوری المالکی در نشست خبری سه‌شنبه شب افزود: آنچه امروز در پارلمان رخ داده است، امری تاسف‌بار و مصادره آشکار اراده ملت و رای‌دهندگان است.

رئیس ائتلاف «دولت قانون» عراق تاکید کرد که رویداد روز سه‌شنبه پارلمان، پیروزی اراده خشونت و درگیری و آشوب محسوب می‌شود.

«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق نیز سه‌شنبه شب در نشست هفتگی هیات دولت گفته بود که درگیری بین نمایندگان و تنش‌های لفظی قبل از آغاز جلسه رای‌گیری بر سر رای اعتماد به هشت نامزد پیشنهادی کابینه باعث شد که این جلسه تشکیل نشود و در نتیجه سرنوشت هشت پست وزارتی خالی در هاله‌ای از ابهام باقی بماند.

جلسه رای‌گیری پارلمان عراق شامگاه سه شنبه در حال شکل‌گیری بود که به دلیل درگیری و اختلافات بر سر برخی از نامزدهای پیشنهادی، بدون نتیجه به پایان رسید. در دقایقی از این درگیری‌ها، برخی نمایندگان علیه یکدیگر و روسای احزاب شعار سر داده و یکدیگر را به ناتوانی و سهم خواهی از دولت متهم کردند.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق و هشت نامزد پیشنهادی در پی این درگیری‌ها و تنش‌های لفظی، ساختمان پارلمان را ترک کردند و پس از آن نیز ریاست پارلمان جلسه را به تعویق انداخت و به پنجشنبه آینده (فردا) موکول کرد.

نخست‌وزیر عراق بیش از دو ماه است که مأمور به تشکیل کابینه جدید این کشور شده است، ولی هنوز نتوانسته تشکیل کابینه خود را تکمیل کند.

نمایندگان ماه پیش در اولین جلسه راگیری پارلمان از میان ۲۲ وزیر پیشنهادی نخست‌وزیر، تنها به ۱۴ وزیر رای اعتماد داده‌ بودند و به همین دلیل، پست‌های وزارتی برای تصدی ریاست هشت وزارتخانه، خالی باقی مانده است.