«برایان هوک»، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران از کشورهای اروپایی خواسته ایران را بابت برنامه موشکی این کشور تحریم کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته برایان هوک تأکید تهران مبنی بر اینکه برنامه موشکی ایران دفاعی است را رد کرد. او در جمع خبرنگارانی که همراه با «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا عازم بروکسل بودند گفت برنامه موشکی ایران تهدید و ناقض قطعنامه شورای امنیت است. 

به نوشته واشنگتن‌اگزماینر، هوک گفت: «ما مایلیم شاهد آن باشیم که اتحادیه اروپا از تحریم‌هایی استفاده کند که برنامه موشکی ایران را هدف قرار می‌دهد.»

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پیش از این در توئیترش مدعی شده بود ایران یک موشک میان‌برد بالستیک آزمایش کرده که قادر است کلاهک‌های متعدد حمل کند. وی مدعی شد که آنچه او ادعا می‌کند آزمایش شده، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض می‌کند.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت با لحنی غیر الزام‌آور تنها از ایران خواسته، موشک‌هایی را که برای داشتن قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند، آزمایش نکند. ایران تصریح کرده که هیچ‌کدام از موشک‌هایش برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران هم روز یکشنبه یادآور شد قطعنامه شورای امنیت برنامه موشکی یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است.