فرهاد فروزی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بعد از زلزله ۶.۴ ریشتری چهارم آذر تا ساعت یازده امروز (یازده آذر) ۴۳۳ لرزه به ثبت رسیده که از این تعداد دو مورد بزرگی بیشتر از پنج ریشتر، ۱۰ مورد بین چهار تا پنج ریشتر و ۵۹ مورد بین سه تا چهار ریشتر بوده است.

وی تعداد لرزه‌های پس از زلزله ۲۱ آبان سال گذشته تاکنون را نیز ۶۰۳۸ مورد اعلام کرد.

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه با بیان اینکه روند پس‌لرزه‌های زلزله‌ای به بزرگی ۷.۳ ریشتر بیش از یک یا دو سال طول خواهد کشید، عنوان کرد: پس‌لرزه ۶.۴ ریشتری برای چنین زلزله‌ای طبیعی است.

به گفته فروزی اگرچه از دامنه شدت و تعداد پس‌لرزه‌ها کاسته شده، اما تداوم آنها بیش از یک یا دو سال خواهد بود.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی وقوع زلزله بزرگ‌تر توسط هیچکس امکان‌پذیر نیست، خاطرنشان کرد: مردم نباید به شایعاتی که درباره وقوع یک زلزله بزرگ مطرح می‌شود توجه کنند، زیرا هنوز در هیچ کجای دنیا امکان پیش‌بینی دقیق زلزله وجود ندارد.

مسئول شکبه لرزه‌نگاری کرمانشاه درباره شایعاتی که در خصوص منشاء غیرزلزله‌ای لرزه‌ها مطرح است نیز به صراحت اعلام کرد: در تمام بیش از شش هزار لرزه‌ای که طی یک سال اخیر به ثبت رسیده، هیچ لرزه‌ای با منشاء غیرزلزله‌ای نداشته‌ایم.

فروزی با اشاره به اینکه دستگاه‌های شبکه لرزه‌نگاری انواع شکل‌های امواج حتی عبور یک کامیون یا نویزهای محلی را نیز ثبت می‌کنند، تاکید کرد: موج ناشی از زلزله به لحاظ ویژگی‌هایی که دارد کاملا قابل شناسایی و تشخیص است، دامنه و فرکانس مشخص دارد و عمق آن نیز به طور دقیق معلوم است.

به گفته فروزی، حتی لرزه‌هایی که منشاء زلزله‌ای دارد، با لرزه‌های ناشی از فرورانش زمین و یا فروریزش غارهای زیرزمینی نیز متفاوت و قابل تشخیص است.

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه با بیان اینکه حداقل عمق لرزه‌های یک سال اخیر پنج کیلومتر بوده و زلزله سطحی‌تر از این عمق نداشته ایم، افزود: عمق پنج کیلومتری زمین و یا عمق‌های بیشتر مانند عمق ۱۸ کیلومتری زلزله ۲۱ آبان، عمق قابل توجهی است که فقط زلزله می‌تواند در این اعماق رخ دهد.