، بسیاری از خانم‌ها به زیبایی خود اهمیت می‌دهند و همین که کمی چین و چروک در صورتشان دیده می شوند، به‌سراغ انواع محصولات مراقبتی و درمانی پوست رفته و روش هایی چون بوتاکس و لیرز را امتحان می‌کنند تا چین و چروک‌های صورت کمتر دیده شده و پوستی صاف و شاداب داشته باشند.

اما نکته جالب درباره چین و چروک صورت این است که چین و چروک در هر بخش صورت می‌تواند نشان دهنده یک بیماری یا عملکرد نادرست در اعضای بدن باشد.

بر اساس نظر متخصصان عواملی که موجب پیری پوست می‌شوند، می‌تواند به رگ‌های بدن نیز آسیب برساند، به همین دلیل بین چین چروک‌های صورت و سلامت اعضای مختلف بدن ارتباط وجود دارد.

بر اساس مطالعه متخصصان قلب و عروق اروپا که بر روی پوست بیش از ۳ هزار فرد میانسال انجام شده است، محققان دریافته‌اند کسانی که چروک‌های پیشانی بیشتری دارند، در ۲۰ سال آینده زندگی خود به احتمال زیاد به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند و در مواردی جان خود را نیز ممکن از دست بدهند.

بر اساس مطالعه انجام شده کسانی که چین و چروک بسیاری روی پیشانی صورت خود داشتند، ۱۰ برابر گروهی که در این ناحیه از صورت خود چین و چروک نداشتند، در خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند.

شاید باور این مسئله که بین چین و چروک‌های صورت و بیماری قلبی ارتباطی وجود دارد سخت باشد اما اگر به این مسئله توجه کنیم که چین و چروک‌های صورت به دلیل آسیب کلاژن‌ها به وجود می‌آیند و از طرفی کلاژن در جدار داخلی رگ‌های بدن وجود دارد، از همین رو می‌توان ارتباط بین پیری پوست و بیماری‌های قلبی را درک کرد.

کلاژن در دیواره داخلی رگ‌های خونی وجود دارد و وقتی این کلاژن‌ها آسیب می‌بینند احتمال تشکیل لخته خون و افزایش خطر حمله قلبی ناشی از بسته شدن رگ‌ها بیشتر می‌شود.

یکی دیگر از عوامل مؤثر در پیری پوست، استرس اکسیداتیو است که ناشی از رژیم غذایی نادرست، بی‌تحرکی، مصرف الکل و دخانیات و استرس اضطراب بالا محسوب می‌شود؛ استرس اکسیداتیو در بدن می‌تواند منجر به بروز بیماری قلبی و پیری زودرس پوست شود.

محققان دریافته‌اند با بررسی چین و چروک‌های پیشانی و ریزفاکتورهای ابتلا به بیماری‌های قلبی از جمله فشارخون بالا، چربی‌خون بالا و چاقی افزایش می‌یابد. همچنین افراد در سنین بالا ممکن است به بیماری‌های قلبی مبتلا شوند و مرگ‌ومیر زودرس ناشی از حمله‌های قلبی این افراد را تهدید می‌کند.