به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در مصاحبه با روزنامه بیلد آلمان از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی( ناتو) خواست تا کشتی هایی به دریای آزوف ( محل مناقشه اخیر اوکراین با روسیه) اعزام کند.

پوروشنکو در ادامه تصریح کرد: آلمان یکی از نزدیکترین همپیمانان ماست و امیدواریم که کشورهای ناتو آماده باشند کشتی هایشان را در دریای آزوف مستقر نمایند تا در تامین امنیت اوکراین را همراهی کنند.

هنوز مقامات ناتو به این درخواست رئیس جمهوری اوکراین واکنشی نشان نداده اند.

پوروشنکو در این مصاحبه به طور ضمنی خواستار حمایت نظامی مستقیم ناتو از اوکراین شد.

به گزارش ایرنا، درگیری روزیکشنبه گذشته در دریای آزوف زمانی آغاز شد که روس ها مدعی شدند دو کشتی اوکراینی به همراه یک یدک کش با سرعت بالا در حال ورود به تنگه کرچ (آبهای سرزمینی آنها) هستند. این تنگه دریای سیاه را از دریای آزوف در شمال جدا می کند. 

ساعاتی بعد، از شورای امنیت روسیه خبر رسید که جنگنده &#۳۹;کا-۵۲&#۳۹; و &#۳۹;سوخو-۲۵&#۳۹; روسیه بر فراز &#۳۹;آزوف&#۳۹; به پرواز درآمدند و دریای آزوف بر روی کشتی های مسافری بسته و شناورهای اوکراینی نیز توقیف شده اند و روسیه خواستار تشکیل جلسه فوری شورای امنیت برای اقدامات بی ثبات کننده اوکراین در اطراف کریمه شده است. 

در طرف مقابل، اوکراین مدعی شد که شناورهای آنها طبق برنامه از قبل هماهنگ و اطلاع داده شده از بندر &#۳۹;اودسا&#۳۹; به بندر &#۳۹;ماریپول&#۳۹; در دریای &#۳۹;آزوف&#۳۹;در حرکت بودند و اقدامات تهاجمی طرف روس برخلاف کنوانسیون حقوق دریایی صورت گرفت. 

اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی بی پایانی دارند از سال ۲۰۱۴ و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند، آغاز شد.