مراسم یادواره شهدای ۸ سال دفاع مقدس شامگاه امشب (چهارشنبه ۷ آذر ماه) در فرهنگسرای اشراق برگزار شد. در این مراسم محمد اسماعیل کوثری جانشین قرارگاه ثارالله تهران ضمن گرامیداشت هفته بسیج گفت: بسیج با فرمان امام خمینی(ره) در سال ۵۸ شکل گرفت و یکی از اهداف آن تشکیل ارتش ۲۰میلیونی بود.

ما اگر برگشتی به قبل از انقلاب اسلامی داشته باشیم و تاریخ را ورق بزنیم، خواهیم دید که در ۲۰۰ سال گذشته وسعتی ۲.۵ برابر وسعت کنونی کشور به بیگانگان داده شد. 

اهم سخنان سردار کوثری بدین شرح است:

* تاکنون نظام به لطف رهبری و مردم ولایتمدار ایستادگی کرده است، همانطور که خاطرتان است می‌خواستند نظام اسلامی را به کلی از بین ببرند و نظام مورد نظر خودشان را در این کشور جایگزین کنند.

* بسیج یک پدیده جدید و نویی هست. در کشوری مثل چین که جمعیت یک میلیاردی دارد ارتش آن ۷ میلیون نفر است، اما امام گفت که از ۳۶ میلیون ۲۰ میلیون جوان بسیجی نیاز است. امام می‌دانست که همه مردم باید در صحنه باشند، لذا وقتی این فرمان صادر شد جوانان ما در قالب نیروهای مردمی قرار گرفتند.

*واقعاً بسیج لشکر مخلص خداست. اگر امروز امنیت در جامعه ما حاکم است از وجود تک تک این عزیزان بسیجی است. ارتش و سپاه به اندازه خودشان نقش دارند، اما بسیج نیز نقش مهمی دارد.

*دشمنان علیه ما خیلی تبلیغ می‌کنند و جنگ روانی راه می‌اندازند، اما الگوی ما امام حسین(ع) است، پس قوی هستیم.

*جنگ فی‌نفسه چیز خوبی نیست، اما دفاع کردن برای همه ما واجب است. آمریکا از ما عصبانی است چون ما دست او را از منطقه و کشورمان کوتاه کردیم. ما دست دزدان خارجی را تاکنون قطع کرده‌ایم و باید دست دزدهای داخلی را هم قطع کنیم.

*همانطور که ما در مقابل دنیا ایستادیم و نگذاشتیم یک وجب از خاک‌مان از بین برود پس می‌توانیم مشکلات اقتصادی را هم حل کنیم و از این مقطع عبور نماییم.