«ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان به جروزالم‌پست گفت که دولت آمریکا مجازات‌هایی را  علیه نهادهای فرانسوی و آلمانی که از تحریم‌های علیه ایران پیروی نکنند، اعمال خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه اقدام اخیر آلمان و فرانسه حرکتی زیرکانه بوده، افزود: «ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه طرف‌هایی که این تاکتیک‌ها را دنبال نکنند، در نظر خواهد گرفت.»

این اظهارات در واکنش به گزارش روز گذشته روزنامه وال‌استریت ژورنال مطرح شد که در آن اعلام شده بود فرانسه و آلمان در جهت اجرای تصمیم اتحادیه اروپا برای ایجاد یک کانال تجارت با ایران و جلوگیری از اقدامات ایالات متحده برای منزوی کردن تهران،  تلاش خواهند کرد.

اقدامات اخیر فرانسه و آلمان بخشی از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای تسهیل تجارت و فعالیت اقتصادی شرکت‌های اروپایی با ایران است که اخیرا تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

در صورتی که فرانسه و آلمان میزبان نهادی شوند که وظیفه تسهیل مبادلات مالی با ایران را به عهده خواهد گرفت، احتمال دارد آلمان یا فرانسه ریاست این نهاد را برعهده گیرند.

کشورهای اروپایی قصد دارند به منظور جلوگیری از تحریم مستقیم کانال ویژه مبادلات مالی با ایران، مالکیت این ساختار را به طور مستقیم به دولت‌های اروپایی مشارکت‌کننده در این طرح واگذار کنند.