علی لاریجانی امروز(چهارشنبه) در سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه در محل همایش های بین المللی صداوسیما اظهارداشت: همواره برای تعاون در همه سندهای رسمی هدفگذاری های خوبی انجام شده و حتی تشکیل اتاق تعاون با هدف پیگیری برنامه های بخش های مختلف تعاون بوده است.

وی خاطرنشان ساخت: باید تلاش زیادی شود تا جایگاهی که در اسناد بالادستی برای تعاون تعیین شده است به واقعیت بپیوندد. «ما در مجلس شورای اسلامی نیز حمایت های مقتضی را انجام خواهیم داد.»

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر فرهنگ سازی در زمینه تعاونی در رسانه ها گفت: برخی تعاونی ها به دلیل رعایت نکردن چارچوب ها و قوانین ناموفق بودند که این امر در ذهنیت مردم اثر خوبی نگذاشت.

وی با تاکید بر ضرورت آموزش تعاونی ها گفت: بسیاری از تعاونی ها آموزش لازم را ندیده اند به همین دلیل به سرعت از هم می پاشند به ویژه در زمینه کشاورزی که این روزها زمین ها در حال خُرد شدن است باید مانع وقوع این اتفاق شد زیرا بهره وری اراضی کشاورزی کاهش می یابد.

رئیس قوه مقننه با توصیه به تعاونی ها برای ورود به حوزه های آی تی و آی سی تی خاطرنشان ساخت: ورود به این عرصه سرمایه زیادی نمی خواهد؛ فقط بستر ورود جوانان به تعاونی ها را مهیا می کند.

 

** ضرورت استانداردسازی در تعاونی های مسکن

لاریجانی با یادآوری ورود تعاونی ها در عرصه ساختمان و موفق نبودن آنها تصریح کرد: این مساله باید کالبد شکافی و دلیل ناموفق بودن تعاونی های مسکن مشخص شود؛ اما به نظر من یکی از دلایل آن، عدم حسابرسی و سوء ظن بوده است.

«این دیدگاه موجب شده تا سریع در اختلاف ها به شکایت رسیده و تا حل شدن پرونده زمان زیادی از بین برود.»

وی با تاکید براستانداردسازی در تعاونی های مسکن گفت: باید نظارت و حسابرسی در تعاونی های مسکن شفاف شود تا بتوان با سازو کار دقیقتری به این عرصه ورود کرد؛ به ویژه که این روزها تامین مسکن از خواسته های اصلی مردم است.

لاریجانی با یادآوری حمایت دولت از بافت فرسوده، خطاب به شریعتمداری وزیر تعاون گفت: باید با حرکتی سازنده از این فرصت برای توسعه تعاونی های مسکن استفاده کرد.

رئیس مجلس همچنین به ضرورت افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون اشاره کرد و گفت: البته باید بتوانید سرمایه های خُرد را نیز جمع آوری و فرصتی خلق کنید تا تعاونی های کوچک نیز بتوانند از تسهیلات بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه معوقه ها دردسر بزرگی برای نظام اقتصادی شده است، گفت: بیشترین معوقه ها مربوط به تسهیلات بزرگ است؛ ۹۰ درصد افرادی که وام خرد گرفته اند به موقع بدهی های خود را پرداخت کرده اند.

لاریجانی با تاکید بر ضرورت استفاده از نظام توزیع خُرد در همه محله ها، افزود: توزیع خُرد در محله ها موجب می شود تا دولت بتواند برای حمایت های کالایی از این ظرفیت استفاده کند؛ البته باید خلاها پر شود.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر ضروت استفاده از تجارب سایر کشورها در زمینه تعاون اظهارداشت: این تجربه ها باید منتقل شود تا بتوانیم شاهد پیشرفت بیشتر بخش تعاون باشیم.