الجزیره گزارش داد، بن سلمان قرار است بعد از ظهر امروز – سه شنبه_ پس از سفر منطقه‌ای به کشورهای امارات متحده عربی، بحرین و مصر، وارد تونس شود و به همین خاطر طی روزهای گذشته مخالفان تونسی این سفر شامل برخی احزاب، نهادهای جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر و مدنی تظاهراتی را برپا کرده و مخالفت خود را با انجام این سفر اعلام کرده‌اند.

مخالفان تونسی این سفر همچنین با نصب برخی بنرهای کنایه‌دار خوشامد گویی به بن سلمان نقش احتمالی او را در قتل فجیع "جمال خاشقجی" یادآور شده‌اند. در یکی از این بنرها که در شهر تونس نصب شده بن سلمان با یک اره برقی در دست دیده می‌شود.

همچنین جمعی از مخالفان این سفر روز دوشنبه در شهر تونس دست به تظاهرات زدند. آنها با پوشیدن لباس‌های دلقک به نقش مشترک بن سلمان و ترامپ در لاپوشانی قتل فجیع جمال خاشقجی اعتراض کردند.

در جای جای شهر تونس مخالفان بن سلمان، بنرهایی اعتراضی بابت اعلام ناخشنودی خود بابت این سفر نصب کرده‌اند.

این نخستین بار است که سفر یک ولیعهد سعودی به یک کشورعربی در شمال آفریقا با حواشی این چنینی روبرو می‌شود. پادشاهان و ولیعهدان سعودی طی دهه‌های گذشته همواره کشورهایی چون مراکش و تونس را به عنوان استراحتگاهی آرام برای اقامت‌های طولانی انتخاب می‌کرده‌اند.

همچنین بنا به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، در آستانه سفر روز جمعه بن سلمان از تونس به سمت آرژانتین برای شرکت در نشست سران "گروه بیست" کشور بزرگ اقتصادی دنیا، سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه – دیروز- پرونده‌ای را به منظور بررسی نقش بن سلمان در جنایات حنگی علیه غیرنظامیان در جنگ یمن، تقدیم دادستان آرژانتین کرده است.

با وجودی که بن سلمان به عنوان یک دولتمرد بلندپایه دارای مصونیت قضایی و دیپلماتیک است، اما در صورت وارد دانسته شدن بررسی این پرونده از سوی دادستان آرژانتین، ورود بن سلمان به آرژانتین نیز ممکن است با حواشی‌ها و ملاحظات خاص خود همراه باشد.

 

نصب بنر و اعتراضات تونسی ها به سفر بن سلمان به این کشور عکسها: الجزیره

نصب بنر و اعتراضات تونسی ها به سفر بن سلمان به این کشور 

عکسها: الجزیره