منصور غلامی در حاشیه جشنواره ملی حرکت در اصفهان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا اظهار کرد: این برنامه با مجوز دانشگاه برگزار شده است و اکنون دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه اصفهان در حال بررسی این اتفاق هستند که در وهله نخست باید از تکرار چنین اتفاقاتی جلوگیری کرد و در مرحله بعد با خاطیان برخورد جدی شود.

 

وی درخصوص برگزاری جشنواره ملی حرکت در دانشگاه اصفهان گفت: آخرین دستاوردهای علمی دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور در قالب یازدهمین جشنواره ملی حرکت در اصفهان عرضه می‌شود که فرصتی برای انتقال ایده‌ها و تمرینی جدی برای دانشجویان است تا ایده های خود را با استفاده از مبانی علمی به دستاوردهای فناورانه، منتقل و در سطح جامعه کاربردی کنند.

 

وزیر علوم با بیان اینکه این جشنواره زمینه ورود دانشجویان به صحنه علملیاتی و کاربردی کردن ایده های علمی را فراهم می آورد، تصریح کرد: تاکنون اقدامات بسیار ارزنده ای در این زمینه در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری سراسر کشور انجام شده و به صورت کاربردی در کشور در حال اجرا است.

غلامی ادامه داد: سایر فعالیت‌های علمی دانشجویان در هفته پژوهش با سطح بالا ارائه می‌شود که افراد می‌توانند سیر تکاملی خود را پیگیری کنند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه در سال‌های قبل تعداد زیادی از این ایده‌ها به ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ ختم شده است، ابراز امیدواری کرد روز به روز تعداد بیشتری از جوانان علاقمند بتوانند به مراحل بعدی پژوهش در کشور راه یابند.

وی بر لزوم حمایت وزارت علوم از این حوزه تاکید کرد و گفت: گروه‌های آموزشی، حامی این انجمن‌های علمی هستند، وزارت علوم در این مرحله بیشتر به عنوان هماهنگ کننده است، اما ایده‌های معرفی شده در این جشنواره از سوی دانشگاه‌ها و معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم حمایت می‌شوند تا در بتوانند در سطح استاندارد عرضه شوند.

غلامی در خصوص حمایت از استارتاپ های نوپا در کشور، تصریح کرد: دانشگاه ها منابع مالی محدودی دارند، اما صندوق حمایت از پژوهشگران می‌تواند از ایده‌های دانشجویان حمایت کند. البته ایده‌ها باید دارای شرایط حداقلی باشند و در مرحله بعد مورد حمایت دانشگاه‌ها قرار گیرند.

به گزارش ایسنا، یازدهمین جشنواره ملی حرکت به همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اصفهان با تاکید بر ۲ بخش ارتباط با صنعت و بازار و گسترش ارتباطات بین‌المللی، از امروز پنجم آذرماه در دانشگاه اصفهان گشایش یافت. نمایشگاه در قالب ۱۰۵ غرفه از آثار و دستاوردهای انجمن‌های علمی دانشگاه‌های برتر سراسر کشور تا هفتم آذر در حال برگزاری است.