اداره مرز کریمه سرویس امنیت فدرال روسیه امروز (یکشنبه) اعلام کرد، سه ناو اوکراینی از دریای سیاه گذشته و از طریق تنگه کرچ وارد محدوده آب‌های روسیه شده‌اند.

این اداره در بیانیه‌ای اظهار کرد: امروز صبح، حدود ساعت ۷ به وقت مسکو سه ناو نیروی دریایی اوکراین در نقض ماده ۱۹ و ۲۱ کنوانسون قوانین دریایی سازمان ملل درباره حقوق ساحلی کشورها برای حصول اطمینان از امنیت دریایی، از مرزهای روسیه عبور کرده و به طور غیرقانونی وارد محدوده آب‌های روسیه شدند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرویس امنیت فدرال روسیه در بیانیه خود تاکید کرد، این کشتی‌های اوکراینی از دریای سیاه وارد تنگه کرچ شدند.

این اداره افزود: کشتی‌های اوکراینی به حرکت در تنگه کرچ که نیاز به مجوز عبور و لنگراندازی دارد، ادامه می‌دهند.

پارلمان اوکراین در ماه اکتبر لایحه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن کی‌یف می‌تواند کنترل دریایی خود را تا فاصله ۱۲ مایلی ساحل جنوبی خود "برای مبارزه با قاچاق در دریای سیاه" گسترش دهد.

وزارت امورخارجه روسیه تاکید کرده است که روسیه آب‌های شرق کریمه را بخشی از قلمرو روسیه می‌داند.

نیروی دریایی اوکراین نیز امروز اظهار کرد، دو کشتی توپ‌دار و یک کشتی یدک‌کش را از بندر اودسا به مقصد ماریوپل روانه کرده است. این کشتی‌ها برای رسیدن به مقصد خود باید از دریای سیاه و تنگه کرچ عبور کرده و به دریای آزوف وارد شوند.

اوکراین همچنین در بیانیه‌ای اظهار کرده است، کشتی‌های گارد مرزی روسیه تلاش کرده‌اند که این ناوگان کوچک را با ضربه زدن به کشتی یدک‌کش متوقف کنند که به خسارتی جزئی منجر شده است. اوکراین این اقدام را نشانه برخورد تهاجمی و غیرقانونی روسیه دانسته است.

به گفته نیروی دریایی اوکراین، این ناوگان کوچک بدون توجه به اقدامات روسیه به سفر خود ادامه می‌دهد.