در پی اعتراضات گسترده فرانسوی‌ها به بالا رفتن قیمت گازوییل که سوخت مصرفی اصلی برای خودروها در فرانسه می‌باشد پلیس فرانسه در پاریس جهت متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرد.

قیمت گازوییل در ۱۲ ماه گذشته حدود ۲۳ درصد افزایش قیمت داشته است و به طور متوسط به قیمت ۱۵.۱ یورو به ازای هر لیتر رسیده است. شهروندان معترض در خیابان شانزلیزه پاریس تلاش داشتند تا با عبور از صف نیروهای امنیتی به برخی ساختمان‌های حساس دولتی نزدیک شوند که این مساله باعث ایجاد درگیری متعدد و گسترده در اطراف خیابان شانزه لیزه پاریس شد و در پی آن پلیس نیز از گاز اشک آور و ماشین آبپاس جهت کنترل اوضاع استفاده کرد.

براساس گزارش‌ها دست کم ۸۰۰۰ نفر در اعتراضات شهر پاریس شرکت کردند و حداقل ۱۳ نفر به علت درگیری با پلیس دستگیر شدند. هماهنگ کنندگان این اعتراضات که خود را براساس رنگ جلیقه‌های مخصوص دید در شب "جلیقه زرد" می‌نامند، برنامه امروز را "فاز دوم" جنبش خود اعلام کردند. آن طور که گزارش شده در این اعتراضات که به طور سراسری در فرانسه برگزار شد در مجموع حدود ۱۰۰ هزار نفر شرکت کرده‌اند و در پاریس جمع متعرضان به ۸۰۰۰ نفر رسیده بوده است.

بیشتر بخوانید: خیابان‌های فرانسه صحنه خشم مردم از سیاست‌های اقتصادی دولت مکرون

معترضان در خیابان شانزه لیزه پاریس با بالا رفتن از موانع فلزی و عبور از محدوده‌هایی که پلیس برای توقف آنان ایجاد کرده بود سعی داشتند به برخی ساختمان‌های اصلی دولتی از جمله محل اقامت نخست وزیر برسند. تظاهرات کنندگان نماهای سنگی شهر را تخریب و مواد آتش‌زا به سمت پلیس پرتاب کردند و در شعارهایشان خواستار استعفای امانوئل ماکرونه شدند.

به گزارش بی‌بی‌سی، کریستوفر کاستانر، وزیر کشور فرانسه معترضان را تحت تاثیر مارین لوپن، رهبر حزب دست راستی جبهه ملی خواند و خانم لوپن در توییتر به او پاسخ داد که وی قصد "گمراه کردن" افراد را دارد. اعتراضات جلیقه زردها به دیگر بخش‌های خاک فرانسه خارج از سرزمین اصلی نیز گسترش پیدا کرده است. در جریان اعتراضات جلیقه زردها در جزیره رئونیون فرانسه واقع در اقیانوس هند، چند خودرو به آتش کشیده شدند.

ماکرون افزایش سه چهارمی قیمت نفت را دلیل اصلی افزایش هزینه سوخت اعلام کرده و افزایش مالیات سوخت‌های فسیلی را فشاری برای سرمایه‌گذاری جهت رسیدن به سوخت‌های جدید و سالم‌تر اعلام کرده است.

در ادامه فیلمی از اعتراضات مردمی در پاریس مشاهده می‌کنید: