"محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «فیگارو» که صبح امروز (سه شنبه) منتشر شده، اعلام کرد که روسیه یک شریک سیاسی و تجاری عالی برای جمهوری اسلامی است. وی تأکید کرد: «روسیه به خوبی ایران را درک می‌کند برای اینکه خود نیز تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار گرفته است.»

به گفته ظریف، واشنگتن تلاش می‌کند تا همسایگان ایران را برای اجرای تحریم‌ها تحت فشار زیادی قرار دهد، ولی در این رابطه هیچ موفقیتی به دست نمی‌آورد.

وزیر خارجه ایران همچنین یادآور شد، تهران با مسکو و آنکارا همکاری‌های بسیار عالی در زمینه حل و فصل مشکلات در سوریه دارد و تاکید کرد که بازسازی سوریه، برقراری وحدت و استقلال این کشور و از بین بردن تمامی بازماندگان تروریست‌ها در سوریه، دارای اهمیت بسیار زیادی است.

محمدجواد ظریف همچنین در رابطه با نگرانی مقامات اسرائیلی از حضور نظامی ایران در سوریه نیز توضیح داد: «در عرصه نظامی ما در سوریه حضور داریم برای این که دولت قانونی این کشور از ما دعوت کرده تا در مبارزه با گروه‌های مسلح تروریستی به آنها کمک کنیم اقدامات نظامی ایران در سوریه تنها در این جهت‌گیری است. همه جهان هم به سهم ایران در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی اعتراف کرده است. ما به هیچ دلیل دیگری در سوریه حضور نداریم.»