چند روز پس از ارسال نوار صداهای ضبط‌شده از لحظات قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی از سوی ترکیه برای کشورهای غربی، آمریکایی‌ها روایت خودشان از محتوای این نوار را با رسانه‌ها در میان گذاشتند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه سه روز پیش گفته بود که این نوار که در کنسول‌گری سعودی‌ها در استانبول ضبط شده، برای سران عربستان سعودی، آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس فرستاده است؛ البته دولت فرانسه دیروز گفته بود هنوز نواری به پاریس نرسیده است.

مقامات ترکیه بارها به صورت رسمی گفته بودند که قتل خاشقچی، بی‌شک نتیجه صدور دستوری مستقیم از جانب یکی از مقامات بلندپایه سعودی است؛ با توجه به این که تیغ بران قلم خاشقچی در اواخر عمرش متوجه نفر دوم سلسله قدرت در عربستان یعنی «محمد بن‌سلمان» وارث فعلی تاج و تخت بود، بسیاری می‌گویند که دستور قتل از جانب شاهزاده جوان صادر شده بوده است.

بحث حضور ۷ نفر از محافظان شخصی بن‌سلمان در تیم ۱۵ نفره ترور که صبح روز واقعه وارد استانبول و عصر همان روز خارج شده بودند، این گمانه‌زنی را تقویت می‌کند.

حالا اما، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا گفته که مقامات اطلاعاتی کشورش به نوار مدنظر اردوغان گوش داده‌اند ولی محتوای آن، تهدیدی را متوجه محمد بن‌سلمان نمی‌کند. نیویورک‌تایمز گفته که قاتلان در زمان تمام کردن کار خاشقچی، تلفنی به یک شخص مافوق گفته بودند که «داستان را به رئیست بگو.» نیویورک‌تایمز می‌گوید، بن‌سلمان همان «رئیس» این ماجرا است.

جان بولتون امروز به وال‌استریت ژورنال گفته که خودش محتوای نوار صوتی را نشنیده است اما دیگر مقامات آمریکایی که آن را شنیده‌اند، اعتقاد دارند که محتوای این نوار، ارتباطی بین ماجرای قتل خاشقچی و محمد بن سلمان ایجاد نمی‌کند. بولتون گفته: «فکر نمی‌کنم که آنها با گوش دادن آن نوار، به چنین نتیجه‌ای رسیده باشند.»

بولتون در ادامه گفته: «ما گزارش‌های مبتنی بر ارتباط دادن ولی‌عهد (سعودی) به این ماجرا و یا هرگونه اطلاع وی از واقعه را اساساً تکذیب می‌کنیم.» بولتون در ادامه گفته که آنها هم مثل فرانسوی‌ها، نواری در دست ندارند و نیروهای امنیتی ترکیه، فقط به افسران اطلاعاتی آمریکا اجازه داده‌اند که به نوار ضبط‌شده در حین قتل خاشقچی گوش فرا دهند ولی در نوار، هیچ اشاره مستقیمی به بن‌سلمان نشده بوده است.