«حسین امیرعبداللهیان» امروز - دوشنبه - در دیدار با «نصیر احمد نور» سفیر افغانستان در تهران افزود: باوجود طرح صلح آمریکا، حملات سعودی ها در یمن بیشتر شده و زنان و کودکان بی دفاع همچنان قتل عام می شوند.

وی ادامه داد: آمریکا در سوریه با آن که مدعی تلاش برای مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت و آرامش است اما بدون اطلاع و هماهنگی پایگاه نظامی برپا می کنند و از تروریست ها حمایت می کنند.

دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل خاطرنشان کرد: کاخ سفید در همه شرایط تنها به فکر منافع خودش است و حضور مدیریت شده تروریست ها در منطقه را همچنان دنبال می کنند تا از این طریق بتوانند فشار را بر کشورهایی که با آنان مواضع یکسانی ندارند، افزایش دهند.

دستیار ویژه رییس مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس آمادگی تهران را برای گسترش همکاری های پارلمانی و همه جانبه مورد تاکید قرار داد.

امیرعبداللهیان حضور مردم در پای صندوق های رای در افغانستان به منظور انتخاب نمایندگان مجلس را تبریک گفت و اظهار داشت: برگزاری انتخابات و تشکیل پارلمان، فرایند سختی است که شما توانستید مشکلات آن را پشت سر بگذارید و امیدواریم که هرچه زودتر جهت تسریع در روند امور، مجلس جدید شکل بگیرد.

** اعتماد در میان کشورهای منطقه امری ضروری است

نصیر احمد نور سفیر افغانستان در تهران نیز در این دیدار گفت: افغانستان انتخابات سختی را پشت سر گذاشت و با وجود عملیات تروریستی بسیاری که در روز انتخابات صورت گرفت، مردم نهراسیده و پای صندوق های رای حاضر شدند و نمایندگان خود را انتخاب کردند.

وی تصریح کرد: لازم است که همکاری های منطقه ای افزایش پیدا کند و لزوم این ارتباط، ایجاد فضای اعتماد بین همسایگان و پرهیز از حضور نامطلوب بیگانگان است.

سفیر افغانستان در تهران افزود: کشور افغانستان با ناملایمات زیادی مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و حضور گروهک های تکفیری دست به گریبان است و آنها که این گروهک های تروریستی را متولد کردند نیز روی آرامش و امنیت را نخواهند دید.

احمد نور تاکید کرد: از نظر ما ریشه های تروریسم یکی است و هیچ فرقی با یکدیگر ندارند. حامیان تروریسم مشخص هستند و هنوز هم دارند توسط آنان تغذیه می شوند.

وی با تقدیر از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و کمک به امنیت منطقه، گفت: اگر امنیت و صلح در افغانستان برقرار شود، باعث می شود تا مهاجرین به کشورشان برگردند، انسان های بی گناه کشته نشوند و جلوی قاچاق انسان گرفته شود و از این طریق مرزها هم از امنیت بیشتری برخوردار خواهند شد.

سفیر افغانستان در تهران ابراز امیدواری کرد تا با تشکیل پارلمان جدید سطح روابط پارلمانی و اقتصادی افزایش یابد.