محمد علی افشانی در حاشیه مراسم افتتاحیه مرکز بازیافت و پردازش نخاله‌های ساختمانی و عمرانی با حضور در جمع خبرنگاران گفت: یکی از مهمترین اهداف در مدیریت شهری بهبود زندگی شهروندان است و این هدف را به عنوان یکی از اولویت‌هایمان مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی با بیان این که ایجاد شهر پاک در راستای بهبود زندگی شهروندان در دستور کار قرار داشت، تصریح کرد: شهر پاک شهری است که عاری از نخاله و پسماند خانگی باشد و از آنجایی که نخاله‌های ساختمانی به طبیعت صدمات زیادی می‌زدند و مانع رویش گیاهان می‌شدند بر آن شدیم که کارخانه‌ای را برای تبدیل نخاله های ساختمانی به مصالح ساختمانی ایجاد کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه در فاز اول کارخانه تبدیل ۳۳۰۰ تن نخاله‌ ساختمانی با هزینه ۶۷ میلیارد تومان راه ‌اندازی شد گفت: امروز این کارخانه رسما به بهره‌برداری رسید و نخاله‌های ساختمانی به کف پوش و دیوار پوش و سایر مصالح مورد نیاز شهری تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه انعقاد قرارداد دو کارخانه دیگر هر کدام به ظرفیت ۳۳۰۰ تن امضاء شده است که عملا ۱۰ هزار تن از نخاله‌های ساختمانی تبدیل به مصالح می‌شوند، ادامه داد: امیدواریم در آینده این مراکز در اضلاع دیگر تهران یعنی شرق ، غرب و جنوب نیز راه‌اندازی شود.

افشانی در پاسخ به سوالی مبنی بر توصیه به شهردار جدید تهران گفت: امیدوارم هر کدام از داوطلبانی که به عنوان شهردار انتخاب می‌شوند موفق باشند اما شعار من برای تهران، شهر زیست پذیر و شهروند مشارکت پذیر بود و معتقدم یکی از مسائل تهران این است که وضعیت هوا بهبود یابد که این مهم تنها با توسعه حمل و نقل عمومی بخصوص حمل و نقل ریلی محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده و مجوز ۸۰۰ میلیارد تومان دیگرنیز از بانک مرکزی اخذ شده است گفت: توسعه حمل و نقل عمومی به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند.

شهردار تهران با بیان اینکه کمربند سبز شمال تهران، به طول ۲۵ کیلومتر و عرض متوسط ۵۰۰ متر در حال تکمیل است گفت: اولین مخزن با آبیاری قطره‌ای آبگیری شده است و امیدوارم این پروژه تکمیل شود.