هیل گزارش داد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که به فرانسه سفر کرده است قصد داشت شنبه از قبرستان آمریکایی‌ها در بخش بلو، واقع در شمال فرانسه دیدن کند اما بارش باران بهانه‌ای شد تا کاخ سفید در بیانیه‌ای لغو این بازدید را اعلام کند.

در بیانیه کاخ سفید به "مشکلات لجستیکی ناشی از آب و هوا" اشاره و گفته شد که جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید به جای ترامپ به این قبرستان متعلق به جنگ جهانی اول می‌روند. منتقدان به سرعت اقدام ترامپ در لغو بازدید از این قبرستان را که محل دفن بیش از ۲۰۰۰ سرباز است، مورد سرزنش قرار دادند.

دیوید فروم، سخنرانی‌نویس سابق جورج بوش در توئیتی نوشت: از پاریس تا محل یادبود ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر) هم نیست. اگر هوا به حدی بارانی بود که بالگردهای ریاست جمهوری نمی‌توانست آنجا بنشیند، خودروهای رئیس‌جمهور می‌توانست یک ساعته این مسیر را طی کنند. واقعا تعجب‌آور است که یک رئیس‌جمهوری به فرانسه برود تا در سالگردی به این مهمی شرکت کند و بعد در هتل بماند و به جای ادای احترام به آمریکایی‌هایی که صد سال پیش در چنین روزی جانشان را برای پیروزی در فرانسه از دست دادند، تلویزیون تماشا کند.

دونالد ترامپ برای گرامیداشت صدمین سالگرد آتش‌بس ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ یا روز ترک مخاصمه جنگ جهانی اول، صبح جمعه واشنگتن را به مقصد پاریس ترک کرد. بیش از ۱۱۵ هزار آمریکایی در جنگ جهانی اول کشته شدند.

بن رودز، مشاور سیاسی و سخنرانی‌نویس ارشد دولت اوباما هم از کاخ سفید بابت عدم دوراندیشی برای آب و هوای نامناسب انتقاد کرد. او در توئیتی نوشت: در هشت سال ریاست جمهوری اوباما در اجرای این بازدید کمک می‌کردم. همیشه هم گزینه باران را مدنظر داشتیم. ‌

برخی از مقام‌های سابق دولت اوباما هم تصاویری از ایستادن این رئیس‌جمهوری سابق آمریکا زیر باران در این قبرستان منتشر کردند. از دیگر منتقدان، نیکولاس سوامس، عضو پارلمان انگلیس و نوه وینستون چرچیل، بود. او در توئیتی نوشت: آب و هوا نمی‌تواند این اقدام رقت‌انگیز و نامناسب دونالد ترامپ در ادای احترام به سربازانی که رو در رو با دشمن کشته شدند، توجیه کند.

در همین حال جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در پیامی ترامپ را به توهین به یاد هزاران سرباز کشته شده در جنگ متهم کرد. این سناتور سابق در توئیتر نوشت: برای ترامپ اهمیتی ندارد به سربازانی احترام بگذارد که گاها در شرایطی بدتر از باد و بارانی که تیم رئیس‌جمهوری اکنون در فرانسه با آن روبرو شدند، قرار داشتند. ترامپ بابت بارش باران به آنجا نرفته است؟ آن سربازان در باران، در گل، در برف جنگیدند و بسیاری در راه آزادی در سنگرها جان دادند.