وی در پرونده حقوقی‌اش تقاضا کرده تا تاریخ تولدش از ۱۱ مارس ۱۹۴۹ به ۱۱ مارس ۱۹۶۹ تغییر یابد.

راتلبند گفته: "ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که می‌توانیم نام و جنسیت خود را تغییر دهیم، بر همین اساس چرا نمی‌توانیم در مورد سن‌مان هم تصمیم بگیریم؟"

براساس گزارش رسانه‌های محلی، دادگاهی در شهر آرنهم هلند قرار است در خصوص این پرونده اعلام رای کند. مقامات رسمی چندان نسبت به موفقیت این پرونده مطمئن نیستند و معتقدند که هیچگونه اهرم قانونی برای انجام چنین تغییری در تاریخ تولد وجود ندارد.

یکی از قضات این پرونده سوال کرده که تکلیف ۲۰ سالی که راتلبند درصدد پاک کردن آن است چه خواهد شد: "در این مدت پدر و مادر وی از چه کسی مراقبت کرده بودند؟"

در مقابل راتلبند معتقد است که به خاطر سنش، علیه او تبعیض اعمال می‌شود و این مسئله بر موقعیت شغلی و استخدامی وی و یا شانس استفاده‌اش از پلتفرم‌های دوست یابی مانند "تیندر" تاثیرات منفی گذاشته است.

وی گفته: وقتی من ۶۹ ساله باشم دچار محدودیت‌های متعددی هستم اما اگر ۴۹ ساله باشم، آنوقت می‌توانم خانه جدیدی بخرم یا خودرو دیگری را رانندگی کنم و ساعات کار بیشتری داشته باشم.

راتلبند می‌گوید: "وقتی من در تیندر هستم با سن ۶۹ سال از هیچکس پاسخی نمی‌گیرم اما اگر با قیافه امروزم ۴۹ ساله باشم، آنوقت در یک موقعیت عالی قرار می‌گیرم".

یکی دیگر از ادله راتلبند اشاره به نظر پزشکانش است که به او گفته‌اند بدن یک فرد ۴۵ ساله را دارد و خودش معتقد است که یک "خدای جوان" است.

او در خصوص دلیل این کارش گفته که سال گذشته روزی خود را در مقابل آیینه دیده و تصمیم به انجام این تغییر سن گرفته است. وی توضیح می‌دهد که دلیلش نه به خاطر پیر شدن که به خاطر نهایت استفاده از باقیمانده عمرش است.

راتلبند همچنین گفته در صورتی که دادگاه به نفع وی رای دهد، بازنشستگی با سن قبلی را نخواهد پذیرفت.

قانون اساسی کشور هلند به طور واضح تبعیض در زمینه شغل براساس سن را ممنوع کرده است.

راتلبند در یک سال گذشته بودایی شده و کلاس‌های آموزشی وی مورد توجه رسانه‎‌ها قرار گرفته است. او همچنین در دوبله انیمیشن "ماشین‌ها ۲" به زبان هلندی از زبان یکی از خودروها صحبت می‌کند.