به دنبال مذاکرات در واشنگتن، وزارت امور خارجه آمریکا دورنمای یک روند رسمی برای خروج سودان از لیست سیاه کشورهای حامی تروریسم را پیشنهاد داد و از این کشور آفریقایی خواست تا همکاری بیشتری در زمینه مبارزه با تروریسم انجام دهد و مسائل مربوط به حقوق بشر در کشورش را بهبود بخشد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته میلادی تحریم‌های دیرینه علیه سودان را لغو کرد. با این حال از آن جایی که نام سودان همچنان در بین کشورهای حامی تروریسم قرار دارد، سرمایه‌گذاری در این کشور ممنوع است.

شرکت‌ها در حال‌ حاضر از سرمایه‌گذاری در سودان اجتناب می‌کنند، چرا که از تهدید پیامدهای قانونی در آمریکا می‌ترسند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: جان سالیوان، معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در خصوص نگرانی‌های کشورش با وزیر امور خارجه سودان نشستی برگزار کرد. آمریکا از تعهد سودان برای پیشرفت هر چه بیشتر در حوزه‌های کلیدی استقبال می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: به عنوان بخشی از این روند، آمریکا آماده است تا سودان را از لیست سیاه کشورهای حامی تروریسم خارج کند به شرطی که این کشور آفریقایی به تمامی وعده‌های خود عمل کند و در رسیدگی به نگرانی‌های مشترک در شش حوزه کلیدی پیشرفت بیشتری داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علاوه بر همکاری در زمینه مقابله با تروریسم و حقوق بشر، آمریکا از سودان خواسته است تا در حل درگیری‌های داخلی بی‌شمارش پیشرفت داشته باشد که این مساله شامل ارائه دسترسی بهتر به کارمندان بخش حقوق بشر و کمک‌های بشردوستانه است. همچنین آزادی دین و مطبوعات و بهبود وضعیت انتقال کمک‌های انسانی توقف درگیری‌های داخلی و ایجاد فضای مناسبتر برای تحقق صلح در سودان و پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت از جمله قطعنامه مربوط به کره شمالی از این شروط هستند.

وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه بیانیه خود اعلام کرد: آمریکا آماده است تا با سودان همکاری کند و بر پیشرفتش در این زمینه نظارت داشته باشد، چرا که ما به دنبال رشد و توسعه واقعی برای مردم سودان و این منطقه هستیم.

ثبت شدن نام یک کشور به عنوان حامی تروریسم در لیست سیاه آمریکا مانع دسترسی آن به تامین مالی و سرمایه‌گذاری‌هایی بین‌المللی می‌شود و کار را برای شهروندان آمریکایی برای همکاری تجاری با آن کشور دشوار می‌سازد.

در این راستا وزارت خارجه سودان امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، بر آغاز مرحله دوم استراتژی همکاری با واشنگتن توافق صورت گرفت تا نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم خط بخورد.

در بیانیه وزارت خارجه سودان آمده، محمد احمد دردیری، وزیر خارجه سودان در دیدار با سالیوان به این توافق دست یافت.

به موجب این بیانیه، سودان از آغاز مرحله دوم مذاکرات استراتژیک و تصمیم برای گسترش روابط و همکاری دو جانبه و تحقق پیشرفت در تمام زمینه‌های مشترک بخصوص بعد از موفقیت مرحله نخست یعنی لغو تحریم‌های اقتصادی از سودان استقبال می‌کند.