بریتانیا و کانادا اعلام کردند که روشن شدن مسائل مربوط به پرونده قتل خاشقجی همچنان یک نیاز فوری و مبرم است.

بر اساس این گزارش دفتر نخست وزیری انگلیس اعلام کرد: ترزا می نخست وزیر بریتانیا و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در گفتگوی تلفنی درباره تحولات عربستان سعودی و قتل بیرحمانه خاشقجی مذاکره کرده و در خصوص این مساله اتفاق نظر داشتند که کلیه مسائل مربوط به پرونده قتل خاشقجی باید به طور شفاف روشن شده و کسانی که مسئول قتل وی هستند، پاسخگو شوند.

ترزا می و ترودو همچنین موافقت کردند که جامعه بین المللی باید به فشارهای خود ادامه دهند تا رژیم سعودی تحقیقات معتبر و شفاف و کاملی را درباره این پرونده انجام دهد.

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار و نویسنده مشهور تبعه عربستان سعودی، در تاریخ دوم اکتبر (۱۰ مهر) برای انجام کارهای مرتبط با ازدواجش با نامزد اهل ترکیه خود، وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد، ورودی که نهایتا به مرگی دردناک توسط مأموران امنیتی ارشد و نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی منتهی شد. حاکمان عربستان سعودی هرچند تمامی مطالب درز یافته به رسانه‌ها مبنی بر قتل جمال خاشقجی را رد می‌کردند، اما سعودی‌ها نهایتا تحت فشار افشاگری‌های امنیتی و رسانه‌ای، در حالی که بیش از دو هفته منکر وقوع هر حادثه‌ای برای جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول بود، به کشته شدن وی داخل عمارت کنسولگری اعتراف کردند. 

نخست وزیران انگلیس و کانادا همچنین درباره اوضاع یمن نیز مذاکره کردند و بر لزوم حل و فصل اوضاع نابسامان و نگران کننده انسانی در این کشور و دستیابی به یک راهکار سیاسی تاکید نمودند.