نشریه نیوزویک آمریکا پیام توئیتری محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران درباره تحریم کشتی غرق شده و بانک منحله ایرانی از سوی واشنگتن را بازتاب داد.

ظریف دوشنبه شب در این پیام نوشته بود: آمریکا در یک عملیات روانی از سر استیصال برای پر کردن فهرست نهاد‌های تحریم شده ایرانی که ناخواسته هدف قرار گرفتن مردم عادی ایران را نیز نشان داد، یک بانک که ۶ سال پیش تعطیل شد و یک کشتی که سال گذشته غرق و به صورت گسترده‌ای رسانه‌ای شد، را هدف تحریم‌های خود قرار داد.

پیام ظریف اشاره به گنجاندن نام کشتی سانچی و بانک تات در فهرست تحریم‌های آمریکا از سوی وزارت خزانه داری این کشور دارد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش نیوزویک در این باره گفت: ما به اظهارات عمومی مقام‌های ایرانی پاسخی نمی‌دهیم.

همچنین وزارت خزانه داری آمریکا پاسخی به درخواست نیوزویک برای توضیح درباره این اقدام نداد.

نفتکش سانچی که متعلق به شرکت ملی نفت ایران بوده و با پرچم پاناما تردد می‌کرد، پیشتر با نام‌های سامان، سپید، گاردنیا و سی‌هورس نیز شناخته می‌شد.

وزارت خزانه داری آمریکا این نفتکش غرق شده را با نام سانچی و سه بار با نام‌های دیگر آن در فهرست خود آورده و تاکید کرده است که آمریکایی‌ها باید به تحریم این کشتی و منافع حاصل از آن را براساس فرمان اجرایی «۱۳۵۹۹» ادامه دهند.

نفتکش سانچی شانزدهم دی ماه سال گذشته در حالی که بیش از ۱۳۰ هزار تن میعانات گازی با خود حمل می‌کرد در سواحل شانگ‌های با یک کشتی فله بر چینی حامل ۶۴ هزار تن گندم برخورد کرد.

در این حادثه، نفتکش سانچی با ۳۰ تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجار‌های گسترده شد و در حالی که اقدام‌های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله‌ها بی ثمر بود، در نهایت پس از هشت روز غرق شد.

همچنین بانک تات ۶ سال پیش منحل شد.