سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه در برنامه تیتر امشب پیرامون زوال قدرت آمریکا اظهار داشت: برخورد آمریکایی ها با برجام و ایران نشانه خوبی از افول قدرت آمریکا است. آنها امام تلاش خود را برای همراهی جامعه بین الملل انجام دادند ولی این اتفاق نیافتاد و قبل از برجام اینطور نبود و این یک موضوع بی سابقه است.

وی گفت: آمریکا با خروج از برجام قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است. آمریکا علی رغم میل جامعه جهانی تمام تلاش خود را به کار بست تا برجام را به شکست بکشاند. آن هیمنه سیاسی آمریکا رو به زوال است. من به یاد ندارم سخنرانی ریس جمهور آمریکا در سازمان ملل توسط رهبران دیگر کشورها به تمسخر گرفته شود.

عراقچی افزود: سازوکار های اقتصادی آمریکا هم دیگر رو به زوال است، اروپا گفته است مکانیسم مالی پولی که برای همکاری با ایران ترتیتب داده شده فقط برای ایران نیست بلکه به دنبال احیای استقلال از دست رفته خود هستند و این خواست جدی اروپایی ها است که دنباله روی آمریکا نباشند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تصریح کرد: آمریکا همواره سیطره دلار خود را بر دیگر کشور ها حفظ کرده ولی با فشار بیش از حد به کشورها برای اعمال خواست های خود در حال زوال خود است و آقای ترامپ هم به این روند سرعت داده است. در خصوص موضوع نظامی هم آمریکا رو به افول است؛ شکست های عراق، افغانستان و سوریه نشانه های این زوال نظامی آمریکا است.

وی ادامه داد: بنابراین دنیا به این اذعان میکند که آمریکا در سراشیبی قرار گرفته است.

عراقچی بیان کرد: باید از خود آمریکایی ها پرسید که چرا راه رفته و تکرار کرده که همان تحریم ها باشد را همچنان ادامه می دهند. آنها تا کنون نه از تحریم های نظامی به دلیل توانمندی بالای دفاعی ایران و نه از تحریم اقتصادی به دلیل مقاومت مردم ایران، نتیجه ای نگرفتند. من تردیدی ندارم که تجربه آقای اوباما را آقای ترامپ هم تکرار میکند و در آخر به این نتیجه می رسد که تحریم علیه ایران فایده ای ندارد و باید با ادبیات تکریم با ایران صحبت کند.

وی گفت: در برجام سه دسته تحریم برداشته شده بود، تحریم های آمریکا، تحریم های سازمان ملل و تحریم های اروپا. امروز شما می بینید که تحریم های اروپا و شورای امنیت برنگشته و اروپایی ها به ما کمک میکنند که در برابر تحریم های آمریکا بایستیم و این نشان از وضعیت خوبی دارد که ایران در عرصه بین‌المللی داراست.

عراقچی افزود: امروز شما ببینید به غیر از عربستان و رژیم صهیونیستی دیگر کشورها از برجام حمایت می کنند که این نشان از انزوای بین المللی آمریکا دارد.

با فشار پای میز مذاکره نخواهیم رفت

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تصریح کرد: نسبت به ارتباطی که اروپا و آمریکا دارند، اروپایی ها مواضع قابل تحسینی در برابر آمریکا داشتند و تا کنون در هر بیانیه ای که در سطح سران و یا وزرای خارجه داشتند موضع مخالف با آمریکا را اتخاذ کردند. در سه جلسه ۱+۴ که در سطح وزرای خارجه برگزار شد، بیانیه های محکمی داشتیم و تمام کشورهای باقی مانده صراحتا اعلام کردند که در برجام خواهند ماند و اعلام کردند که به شرطی برجام باقی خواهد ماند که خواسته های ایران در آن لحاظ شده باشد.

وی ادامه داد: مکانیسم مالی و پولی سیستم کاملا پیچیده ای خواهد داشت که در حال طی کردن مراحل پایانی خود است و مراحل فنی و حقوقی خود را می‌گذراند. جلسات متعددی را با کارشناسان طرف های اروپایی، روسیه و چین داشتیم و ممکن است عملیاتی شدن این سازوکار زمان ببرد ولی مطمئن هستیم که این اتفاق خواهد افتاد و عملیاتی خواهد شد. امری که خیلی از شرکا و خریداران نفت ما منتظر هستند هر چه زودتر عملیاتی شود تا بتوانیم همکاری های خود را ادامه دهیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه معاف کردن برخی کشور ها از تحریم های آمریکا علیه ایران نشانه دیگری از زوال آمریکا است، گفت: آنها ابتدا گفتند باید فروش نفت ایران به صفر برسد ولی الان شما ببینید هشت کشور از این تحریم ها معاف شدند و جالب است که چهار کشور از آن هشت کشور از عمده خریداران نفت ایران هستند و مهم این است که سیاست فروش صفر آمریکا شکست خورده است.

عراقچی اظهار کرد: آقای ترامپ یک مسیر شکست خورده را در حال تکرار کردن است، تصور آقای ترامپ این است که اگر فشار حداکثری را به ایران وارد کند ما پای میز مذاکره خواهیم آمد که کاملا اشتباه است. مسلما ما با سیاست هایی که اتخاذ کرده ایم و پیش بینی هایی که داشتیم از این دور از تحریم ها عبور خواهیم کرد. تحریم های شورای امنیت که برای کشورهای دیگر الزام آور است دیگر وجود ندارد و امروز اجماع جهانی پشت سر ایران است. این تحریم ها چیز جدیدی نیست و همان تحریم های گذشته است با این تفاوت که شرایط ما امروز به مراتب بهتر از گذشته است.