سخنگوی دفتر نخست‌وزیری انگلیس می‌گوید تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران «مایه تأسف» است و لندن بدون توجه به تصمیمات واشنگتن، گسترش روابط تجاری با ایران را ادامه خواهد داد.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا امروز دوشنبه ۱۴ آبان از شروع اجرای دور دوم تحریم‌های پسابرجام خبر داد. پامپئو گفت که ۸ کشور چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه در فهرست کشورهای معاف از تحریم خرید نفت ایرانی هستند؛ این کشورها البته باید برای استفاده از این معافیت مشروط، میزان خرید نفت از ایران را به صورت قابل‌توجهی کاهش دهند.

آنطور که خبرگزاری روسی اسپوتنیک خبر داده، سخنگوی نخست‌وزیری انگلیس در واکنش به این اقدام آمریکایی‌ها گفته که انعقاد برجام در سال ۲۰۱۵ باعث شده بود که «دنیا جای امن‌تری شود.» سخنگو البته گفته که فقط تا وقتی که ایران به توافق هسته‌ای متعهد بماند، اروپا خود را به اجرای مفاد این توافق متعهد خواهد دانست.

این مقام انگلیسی در ادامه به روابط تجاری تهران-لندن در شرایط جدید پرداخته و گفته که شرکت‌های انگلیسی باید از موقعیت‌های تجاری موجود در بازار ایران «بهره ببرند» و گفته که دولت کشورش در حال کار بر روی اقدامات حمایتی برای پشتیبانی از شرکت‌های انگلیسی همکار ایران است.

اتحادیه اروپا پیش از این با بروزرسانی اقدامات مسدودساز خود، گفته بود که قانون از شرکت‌های اروپایی همکار ایران در برابر تحریم‌های آمریکا حمایت خواهد کرد. بعداً که چند شرکت بزرگ اکثراً فرانسوی و آلمانی از ایران رفتند، دولت‌هایشان گفتند که از برجام حمایت می‌کنند ولی نمی‌تواند شرکت‌های خصوصی را به سرمایه‌گذاری در جایی مجبور کنند.