«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز دوشنبه از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا استقبال کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، وی در سخنانی برای نمایندگان راست‌گرای حزب «لیکود» گفت: «امروز، روزی تاریخی است و من می‌خواهم یکبار دیگر از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور‌ آمریکا برای تصمیم شجاعانه، قاطع و مهمی که گرفت تشکر کنم.  من فکر می‌کنم که این (اقدام) به ثبات و امنیت و صلح منجر خواهد شد.»

دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در اردیبهشت ماه به طور یکجانبه و غیرقانونی از برجام خارج شد و اعلام کرد تحریم‌های سرسختانه علیه ایران را در دوره ۹۰ و ۱۲۰ روزه باز می‌گرداند. امروز دوشنبه چهاردهم آبان آغاز اعمال تحریم‌های آمریکا بعد از گذشت ۱۲۰ روز است. 

این اقدام  واکنش انتقادی شدید طرف‌های اروپایی را به دنبال داشته است به طوری که روز جمعه بیانیه‌ای در این زمینه منتشر کردند و امروز آن را بازنشر کردند.در این بیانیه از محاسن برجام و پشتیبانی شورای امنیت سازمان ملل متحد از آن گفته شده و البته از ایران هم خواسته شده که کماکان به برجام پایبند بماند. اروپایی‌ها در بندهای بعدی بیانیه خود نوشته‌اند: «هدف ما حمایت از اروپایی‌هایی است که در تجارتی مشروع، با ایرانیان وارد تعامل شده‌اند.»

کشورهای اروپایی همچنین ضمن مخالفت با بازگرداندن تحریمهایی که به واسطه برجام لغو شده بود، از ایجاد ساز و کاری ویژه در زمینه مبادلات مالی با ایران خبر دادند. هرچند این سازو کار هنوز راه اندازی نشده است اما کشورهای اروپایی به طرف ایرانی قول داده‌اند تا اوایل سال آینده میلادی به صورت عملی بتوان از آن در مبادلات دوجانبه استفاده کرد. 

 همچنین «اشتفان‌زایبرت» سخنگوی دولت آلمان با اشاره به اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: « آلمان متقاعد شده است که باید امکان رابطه بازرگانی به صورت قانونی با ایران وجود داشته باشد و در حال بررسی این موضوع است که چطور شرکت‌ها را از پیامدهای اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا در امان نگه دارد.» سخنگوی نخست وزیر انگلیس امروز (دوشنبه) از تصمیم دولت آمریکا برای بازگردانی تحریم‌های ایران ابراز تاسف کرد.